Последни Рецепти
Последни Статии

Да се справим със стреса

Добавено в Здраве, Здравословно хранене

Добави към моето меню

Стресовите ситуации се превърнаха в част от нашето ежедневие – работа, задачи, срокове, несигурност, икономическа криза, семейни проблеми …винаги гоним времето и се оказваме в ситуации в които се ядосваме или изпадаме в състояние на негативен стрес.
Стрес е състоянието на физическо, психическо и емоционално напрежение, което причинява физиологични или биологични промени. Реакцията на организма преминава през 3 етапа – тревога, съпротива, изтощение.

стрес
Когато даден факт или обстоятелство мозъкът възприема като заплаха, организмът освобождава голямо количество “хормони на стреса” (глюкокортикоиди). Щом заплахата отмине, той се връща към нормалното си състояние. Когато човек е подложен на постоянен стрес, първите симптоми са леко главоболие, повишена податливостта към настинки. С течение на времето започват да се появяват по-сериозни оплаквания – депресия, косопад, затлъстяване, стомашно-чревни неразположения. Продължителното задържане в това състояние може да намали мускулната сила и да повиши инсулиновата резистентност, което да доведе до диабет или стомашно чревни заболявания като язва или остър колит.

Как да си помогнем в състояние на психично напрежение или стресови ситуации?
Вода – добрата електропроводимост на водата подобрява функциите на нервната система. Дехидратацията нарушава мозъчната и мисловна дейност
Активно движение – 150 мин физически упражнения на седмица или всеки ден по 20 мин намалява хормоните на стреса
Релаксиращи практики – медитация, ароматерапия, рефлексотерапия – помагат.
Позитивно мислене
– Разговаряйте и споделяйте вашите емоции. Ако няма с кого направете си блог и пишете там

Хранене при стрес
Това са витамините и микроелементи, които трябва да включваме в нашето меню за да помогнем на организма да се справи в стрсови ситуации
Витамин С за добър имунитет – При по-продължително въздействие на дразнителя имунната система отслабва, човек става по-уязвим на настинки и инфекциозни заболявания. Източници на витамин С са ябълки, цирусови плодове, киви, броколи, чушки.
Витамин В1, калий и магнезий за здрави нерви – Витамин В1 е необходим за нормалната въглехидратна обмяна на веществата. Засилва устойчивостта на нервите. Съдържа се в пълнозърнести продукти, млечните храни(кисело мляко, извара), овесени ядки, свинско месо
Цинк за концентрация – Недостигът на цинк е отговорен за понижената работоспособност, спомага за засилване на паметта и концентрацията. Богати източници на цинк са телешко и говеждо месо, сирене и кашкавал, морски дарове, зърнени храни, джинджифил, спанак, ядки, тиквени семки.
Калий за нормално кръвно налягане. Калият, един от най-важните електролити в организма, регулира функцията на сърцето и понижава кръвното налягане във вените. Богати на калий са бананите, картофите, смокините, гроздето, кайсиите, зелените листни зеленчуци (спанак, маруля).
Магнезий за по-малко стрес. Магнезият участва в много процеси на обмяната на веществата. Той има свойството да намалява освобождаването на стресови хормони. Съдържа се в авокадо, спанак, пилешко и свинско месо без мазнини, бобови растения (боб, леща, грах), кашу.
Омега 3 мастни киселини и витамин В9 за добро настроение. Тези важни хранителни вещества създават добра и продължителна защита срещу депресивни състояния. Добри източници са сьомга, скумрия, херинга, млечни продукти, яйца. Изследванията сочат, че недостигът на витамин В9 (фолиева киселина) покачва най-малко до 42% риска от развитие на депресивно състояние. Добри източници на фолиева киселина са леща, авокадо, слънчогледови сeмки.
Триптофан и мелатонин за здрав сън. Организмът превръща аминокиселината триптофан в серотонин (т.нар. хормон на щастието), а след това в мелатонин (т.нар хормон на младостта). Тя действа отпускащо, което улеснява заспиването и подобрява качеството на съня. Триптофан съдържат банани, ядки (кашу, орехи), черен шоколад, тиквени семки, царевица, житни растения.
Витамин В6 и въглехидрати за енергия. Витамин В6 е най-важният за пълноценното усвояване на въглехидратите. Източници на витамин В6 са пилешко месо, зеле, чушки, кайсии, мазни риби (скумрия, херинга, сьомга), а на въглехидрати – пълнозърнест хляб, царевица, ориз, картофи.
Съвети за хранене при стрес

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории