Внимателно с безалкохолните напитки
Добави към моето меню
Внимателно с газираните напитки
Какво ли не може да се прочете за кока кола, за пепси и другите газирани напитки. Това, което е ясно, че не са полезни за здравето.
В статия в Zee News се казва, че хората, които пият всеки ден газирани напитки по-често се разболяват от рак. Канцерогенното вещество – 4-метилимидазол, което влиза в състава на много безалкохолни напитки увеличава риска от онкологично заболяване.
4-метилимидазол се използва за оцветител на карамела в напитката.
Статистика за това колко газирани напитки пие средно българинът не намерихме такова изследване. Приема се, че през лятото на 2014 г. – 3 месеца период – се падат около 70 л безалкохолни напитки, бутилирана вода, студен чай на човек.
В САЩ всеки втори изпива всеки ден поне една безалкохолна напитка (250 мл).
Анализът на събраните изследвания позволява да се разгледа проблема и опасността от онкологични заболявания и да се построи модел за влиянието на газираните напитки за раково заболяване. Направен е анализ на 11 напитки и са направени анализи за тяхната относителна вредност.
Оказва се, че концентрацията на 4-метилимидазол е различна – от почти незабележими следи до напълно усетими концетрации. Интересен факт е, че в нито една страна няма установен лимит за съдържание на 4-метилимидазол в продукти за хранене.
Газираните напитки са сладки
Всеки продукт с надпис на етикета Diet, Light or Zero, т. е диетични, най-вероятно съдържа най-малко един от основните синтетични подсладители. Аспартамът се използва повече в сравнение с останалите – сукралоза, сорбитол и захарин. Почти всички безалкохолни напитки, дъвки и бонбони, диетични храни и храни за дибаетици, съдържат аспартам. В България производителите на храни и напитки съдържащи аспартам са длъжни да посочат че даденият продукт “Съдържа източник на фенилаланин“.
По здравословни причини аспартам е забранен в страни по целия свят, особено когато е налице добре работеща националната система за здравеопазване. За съжаление у нас не е забранен. Може да го видите изписан на етикетите, като Е951, други имена под които може да се срещне са NutraSweet, Equal, Sweet One и Spoonful. Комбинира се и с Калиев ацесулфам (Е950).
През 2014 г. стана известна публикация, в която се показваше, че бозата съдържа аспартам.
Какво е решението?
Ако изпитвате жажда изберете вода. Или домашно приготвен фреш или домашен сироп, разреден с вода. Всички напитки, освен водата, съдържат захар и след 30 мин отново може да ни се пие.