Зимна депресия
Добави към моето меню
Зимна депресия
Защо мечките не страдат от зимна депресия? Защото прекарват зимните месеци в сън. Ние, хората, трябва да изпълняваме служебните и личните си задължения независимо от нашето настроение, желание и сезона.
Todo листата е затова, за да бъдат решавани задачите и да не се окажем затрупани от камарата неща, отложени за правене за утре.
А когато денят става все по-къс и мрачен, когато луминисцетните лампи заместват слънчевата светлина нашето настроение става все по-мрачно. Само очакването и подготовката за Коледа, празничните светлини и мелодии повдигат нашето настроение.
Какви са симптомите на зимната депресия? Това са постоянна умора и отпадналост, неспокоен сън, загуба на апетит, или другата крайност – преяждане с храна, чуство за тревога и безнадеждност, трудно съсредоточоване, промяна на настроението през деня, липса на сексуално желание и др.
Антидпресиантите не са най-доброто решение. Идеално решение няма, зависи от нашето желание и емоционалност. Но и през този сезон помагат балансираното хранене, пълноценният сън, физическата активност и социалните контакти.
Тези въпроси ще ви помогнат да се справите със зимната депресия, за да се радвате на Коледните празници, на първия сняг и бялата, чиста тишина, за да имате една хубава зима с хората от вашия вътрешен кръг
1. Какви промени правите с настъпването на студовете?
а) Започвам да ходя на фитнес, записвам се на курс по танци, избирам си хоби, свързано с физическа активност;
б) Сменям интериора у дома, избирам по-наситени, ярки и топли цветове. Отварям щорите и завесите, за да има повече естествена светлина;
в) Осветявам дома си с повече светлина, сменям лампите с по-висок волтаж.
2. Предпочитате ли водни процедури през зимата
а) Плувам поне 2 пъти в седмицата в басейн;
б) Поне веднъж в седмицата ходя на сауна;
в) Колкото се може по-често вземам вана с ароматни соли и билки.
3. Какво предпочитате да обличате в студеното време
а) Обличам се в модни тоалети, които ми харесват и допадат на моя стил;
б) В ярки на цвят, топли и удобни дрехи;
в) Предпочитам удобни дрехи в пастелни цветове.
4. Каква е програмата ви за почивните дни през зимата
а) Ски, харесва ми да карам ски, сноуборд и планираме ходене на зимен курорт;
б) Ходя на гости, на купони, в дългите вечери предпочитам социалната активност;
в) Предпочитам да остана у дома, късна закуска, любима книга или филм.
5. Колко спите през есеннозимния сезон
а) Толкова, колкото и през лятото;
б) Не повече от 7-8 часа;
в) Повече от 9 часа, особено през почивните дни.
6. Фирмата в която работите има практика за неработни дени за Коледа-Нова Година. Как прекарвате тази коледна ваканция
а) Избирам екскурзия до някоя топла дестинация като Египет, Мароко, Тунис
б) Ски ваканция в зимен курорт
в) Ще остана у дома и ще се опитам да свърша нещо полезно.
7. Ядете ли свежи плодове и зеленчуци през зимата
а) Толкова, колкото през лятото;
б) По-малко, отколкото през лятото, но пия витамини и билков чай;
в) Малко, не ми се ядат.
Ако вашите отговори са основно а)
От лошо настроение и необяснима тъга няма застраховани, но като цяло вие сте неподвластни на сезонните депресии. Случва се и вашето настроние да се понижи, но не заради промените на времето, а заради банални житейски причини и конкретни ситуации.
Обичате собствената си личност и умеете да балансирате своя вътрешен свят.
Привличате околните с позитивното си отношение и доброто си сърце. И това ви помага да се справяте с мрачните дни.
Умеете да прощавате и не таите отрицателни мисли в себе си, не сте способни дълго да се сърдите.
Позитивното ви отношение към света и случващите се неща ви помага да запазите вътрешната си хармония и да бъдете в добро душевно и физическо здраве.
Ако вашите отговори са основно б)
Вие не обичате студа и зимата.
Чуството за потиснатост ви кара по-често да отваряте хладилника, да спите повече, то е виновно и за питието вечер. Резултатът може да бъде неприятен – наднормени килограми, загуба на тръпката и очакването от живота. Това се случва най-често при жените, но може да се случи и при мъжета.
И отново помага позитивното мислене. Помислите – след зимата идва пролетта. Не допускайте през зимата да се превърнете в тромава създание с угаснал поглед
Не се самосъжалявайте, а сложете мислите, желанията и тялото си в ред.
Проверено средство е топлата вана с хвойнов екстракт и морска сол. Както и билков чай преди лягане от мента или маточина.
Ако вашите отговои са основно в)
Депресията е ваша стара, но не и добра позната.
Можеби не сте жизнерадостни по природа или наскоро сте имали сериозни неприятности и разочорования, но това не е причина да позволите да потънете в мировата скръб.
Дори да се затворите в себе си и всеки ден да се връщате и да преживявате отново това, което ви е наранило – положителна промяна няма да има.
Самоизолацията още повече може да задълбочи депресивното състояние.
Това, което ще ви помогне е създаването на зимни правила. Повече контакти с хора, с които се чуствате добре, разходки на открито, в парка, през деня и вечер по празнично осветените улици. Дори когато е облчано светлината навън е пъти по-силна от тази в затвореното помещение.
Намерете си предизвикателство през зимата! Никога не сте се качвали на кънки, значи сега е момента да отидете на ледената пързалка. Или се запишете на латино танци. Или вечер, когато отивате да танцувате, го направете в кариоке бар и се пейте за първи път с пълен глас. Или открийте нови вкусове в кулинарията, пригответе ястие с желание и го споделете с приятели.
Приемете предизвикателствата, без оправдание за години, възраст, самота, емоционалност. Защото най-силните емоции са точно тези от приетите предизвикателства. Според поговорката апетитът идва с яденето. Така е с жизнения тонус. Намерете своята точка на енергия и позтивно мислене и продължете.
Съвет: За да се чуствате по-добре през зимата могат да ви помогнат и мултивитамините и свежите плодове.