Международна година на растителното здраве
Добави към моето меню
2020 г. е Международна година на здравето на растенията (MRZR)
Общото събрание на ООН обяви 2020 г. за Международна година на здравето на растенията. Организацията на обединените нации за храни и земеделие (FAO) и Международната конвенция за защита на растенията (IPPC), както и националните организации за растителна защита подготвят събития, чрез които темата за здравето на растенията да бъде популяризирана по целия свят.
Основното послание на Международната година на здравето на растенията е значението на предотвратяването на разпространението на вредители и болести по растенията, причинявайки огромни икономически загуби и поражения в естествената среда, което се отразява негативно на стандарта на живот и дори на съдбата на цели нации.
Това потвърждава редица примери от настоящето и миналото на селското стопанство. Черната карта на европейската история е гладът в Ирландия от деветнадесети век, причинен от картофена болест – заболяване, причинено от гъбичкия организъм Phytophthora infestans. Тъй като по това време картофите са били основната храна на ирландците, унищожаването на картофите е довело до глад и до 30-процентно намаляване на населението на Ирландия. Един милион ирландски жители са починали от глад или болести, свързани с недохранване, а други 1,5 милиона души са емигрирали от Острова.
В наши дни често сме обезпокоени от информация за заплахи, свързани с появата на нови, често много разрушителни видове вредители и патогенни организми за растенията. Разпространението им на нови територии се допълва от оживената, непрекъснато нарастваща международна търговия с растителни стоки и прогресивни климатични промени.
Банановите плантации са една от „жертвите“ на тези неблагоприятни явления. Тези плодове скоро могат да се превърнат в скъпа, труднодостъпна сладост. Всичко това може да се случи заради т.нар Панамско заболяване на банани, причинено от Fusarium oxysporum, което предизвиква хаос в Южна Америка. Прогнозира се, че болестта може да е причина за сериозна икономическа криза в целия регион. Учените трескаво търсят решение на проблема, а производителите и износителите на банани в Колумбия, Еквадор, Гватемала и Коста Рика са сериозно притеснени за бъдещето си.
Както при човешкото здраве, предотвратяването на болести по растенията е далеч по-ефективно и рентабилно от борбата с техните ефекти. Здравите растения дават по-високи добиви с високо качество. Те могат също да помогнат на хората в борбата с неблагоприятните климатични промени, недостига на вода и ерозията на земята. Ето защо е необходимо да се повиши информираността за значението на здравето на растенията за целия живот на Земята.