Консумацията на плодове, зеленчуци и чай намалява риска от Алцхаймер
Добави към моето меню
При заболяване от Алцхаймер се препоръчва хранене по т.н MIND режим. Той е близък до националната кухня на Средиземноморските народи и включва консумация на риба, полезни мастни киселини, зеленчуци и пълнозърнести продукти. Близка е и до друга известна диета – DASH, която е изградена от експерти с цел профилактика на високото кръвно сред населението. DASH режимът включва основно плодове, зеленчуци, както и нискомаслени млечни продукти.
Има диета срещу Алцхаймер и за поддържане на ума
Изследва публикувано през януари 2020 в Neurology показва, че
Пиенето на черен чай и червено вино и консумацията на къдраво зеле може да намалят риска от болестта на Алцхаймер. Това показват резултатите от 12-годишно изследване.
Консумацията на плодове, зеленчуци и чай намалява риска от Алцхаймер
Fruits, vegetables, tea consumption linked with lower Alzheimer’s risk
Тези продукти са с голямо съдържание на химикали, наречени флавоноиди, които поддържат мозъка в добро здраве.
Учени от университета Ръш в Чикаго са проследили здравословното състояние на 921 души на средна възраст 81 години, които отговорили на въпроси, свързани с храненето си. Оказало се, че приелите най-голямо количество флавоноиди – около чаша черен чай дневно, са с наполовина по-малък риск от болестта на Алцхаймер.
Зехтинът, крушите, портокалите и броколито са сред продуктите, които са най-ефикасни за избягване на загуба на паметта.
“Консумацията на повече плодове и зеленчуци и пиенето на повече чай може да са евтин и лесен начин хората да избегнат болестта на Алцхаймер“, заяви ръководителят на екипа Томас Холанд.
В първото по рода си изследване флавоноидите били разделени на четири типа – кемпферол, изорамнетин, мирицетин и кверцетин.
– Кемпферол се съдържа в големи количества в листните зеленчуци, като спанака, броколито и къдравото зеле, както и в чая, намалил с 51% риска от деменция.
– Изорамнетин се съдържа в зехтина, червеното вино, крушите и доматения сос, понижил риска с 38%, както и мирицетинът, който се съдържа в чая, къдравото зеле, портокалите, доматите и червеното вино. Кверцетинът, който се съдържа в ябълките, нямал никакъв ефект.
Приемалите най-голямо количество флавоноиди – 15,3 милиграма дневно, били с 48 процента по-малък риск от болестта на Алцхаймер в сравнение с приемалите най-малко количество – 5,3 милиграма дневно. Двадесет и осем от приелите най-голямо количество флавоноиди 186 участници били диагностицирани с деменция, докато това се отнасяло за 54-има от приелите най-малко количество флавоноиди 182-ма участници.
Начинът на хранене играе важна роля, но е само един от аспектите на болестта на Алцхаймер. Редовните физически упражнения и управлението на стреса могат да намелят риска и да ни предпазят от старческа деменция.
https://n.neurology.org Neurology, online January 29, 2020.
Study: Antioxidant flavonol linked to lower risk of Alzheimer’s dementia