Обяснение на сезонна депресия
Добави към моето меню
Един от видовете афективни разстройства е сезонната депресия, когато човек се чувства наред през цялата година, освен в определени сезонни периоди.
Обикновена такава депресия се случва през есента (след смяна на часовото време) или през зимата, като се развиват типични симптоми като апатия, безпричинна тъга… Това е времето когато слънчевата светлина е малко и денят е къс, мрачен и студен.
Според последни изследвания всеки шести жител на големия град изпитва подобни проявления, пише в Science World Report.
Учените са провели сканиране на главния мозък на 11 пациенти със сезонно афективно разстройство (сезонна депресия), съкратено може да се срещне като САП и контролна група от 23 човека. Било е установено, че основна роля за формиране на депресия се дължи на нивото на серотонин.
Серотонинът играе важна роля при регулирането на агресивността, телесната температура, настроението, сън, кръвосъсирването,сексуалността и апетита. Има отношение към остаряването, ученето и паметта. Ниските нива на серотонин биха могли да бъдат причина за агресивно поведение, клинична депресия, мигрена, раздразнителен стомах, фибромиалгия и различни нервни разстройства. От друга страна високите дози на серотонин в кръвта могат да са симптом на остеопороза.
През зимата нивото на Серотонина намалява, с около 5%. Според учените това е причина за развитие на сезонните афективни разстройства.
Серотонинът пренася нервните импулси от клетка на клетка, а за това са необходими специални белтъчини SERT. Ако активността на SERT нараства активността и количеството на серотонин, както го наричат хормон на щастието, намалява. Това се случва най-често през есента или зимата.
Като профилактика се препоръчва консумацията на повече плодове и повече време на чист въздух.
Храни богати на серотонин
Речник Афективно разстройство е терминът, който се дава за група от диагнози в класификация DSM IV TR, където се смята, че смущение в емоционалното настроение е хипотетично основната характеристика. Класификацията е известна като разстройства на настроението (или афективни разстройства) – Биполярно разстройство, Голямо депресивно разстройство, Депресия, Дисфория, Меланхолия, Посттравматичен стрес