Пролетна авитаминоза
Добави към моето меню
Пролетна авитаминоза
Как правилно да се храним
След дългата зима нашият организъм е изтощен поради липса на витамини и последствията са различни – слабост, нетрудоспособност, пролетна умора, сънливост… основното средство против авитаминозата е балансираното, рационално хранене, което осигурява на нашето всекидневно меню целия комплекс от полезни вещества – витамини и минерали.
Препоръчва се в менюто да се включват зеленчуци, плодове, пилешко месо и риба, защото съдържат полезни, лесно усвоими вещества. Допуска се прием на мултавитамини.
– Желязо – отлично средство за обновление на имунната система, а селен и магнезий – са средство за повишение на антитела в кръвта. Затова се препоръчва в менюто да се вклчват цитрусови плодове, киви, нар, кисело зеле. Зеленчуци с червен, оранжев и тъмнозелен цвят са богати на бетакаротин – такива са тиква, червени чушки, картофи.
– Витамин С – незаменим за хора, които страдат от стрес или боледуват, както и при тежка физическа и умствена работа. Богати на витамин С са кисело зеле, зеленина – спанак, коприва, зеле, зелената салата, маруля, салата айсберг, рукола, зелен чесън и лук, както и замразени зеленчуци или консерви. Препоръчва се шипкова чай, червени малки плодове, замразени, поднесени с малко захар – боровинки, къпини, арония. Портокали, ябълки. Чаша портокалов сок на закуска и свежа салата с много магданоз на обед – осигуряват дневния прием от витамин С.
– Витамин В1 – хората, които изпитват дискомфорт, мускулна слабост, необяснимо чувство за агресия, липса на апетит или схващане на крайниците – често усещат липсата му.
– Витамин В2 – липсата му е обяснение за напукана кожа, ранички в устата, стоматит, конюктовит, суха кожа, болки в главата. В кои продукти се съдържа витамин В2? Това са дроб, бирена мая. Ако приемате тези продукти може да подобрите вашето самочувствие.
– Витамин РР – липсата му се усеща по повишена раздразнителност, безсъние, стомашно разстройство. За да се компенсира липсата му в менюто трябва да се включват продукти като черен дроб, месо, елда, ръжено брашно, боб.
– Витамин Е – ефективен е, ако се приема заедно с витамини А и С, тъй като те способстват за неговото по-дълго съхранение в организма. Липсата на витамин Е може да се определи по външния вид на човек, обяснение е за вяло самочувствие, както и при малокръвие. Витамин Е се съдържа в млечни продукти, яйца, дроб, свежи зелени продукти, масло – краве и растително.
– Витамин К – организмът се нуждае от допълнителни дози витамин К, ако организмът ви е изтощен от зимата, ако сте приемали антибиотици и сулфамиди, ако имате понижено съсирване на кръвта, тогава този витамин ви е необходим. Зелените подправки за отличен източник – босилек, градински чай, магданоз. В големи количества се намира в копривата, спанака, листата от цвекло, цикорията. От плодовете най-много витамин К се намира в кивито. Соята също е източник на витамин К.
Ако имате понижен хемоглобин яжте ябълки, няколко на ден. И също така си направете профилактични изследвания за паразити.
Храната, балансираната храна – сама по себе си е лекарство. И ако послушате вашия организъм и вземете навреме мерки може да се избегнат много проблеми