Бедността разболява
Добави към моето меню
Бедността влияе на здравето – това е извод от изследване на американски учени, публикувано в сп. „Сайънс.Постоянният стрес от липсата на достатъчно средства при хора с по-нисък социален статут претоварва имунната система и може да я подтикне да атакува тялото, причинявайки възпалителни процеси.
Бедността убива, ето това е цялата истина.
Изследването обяснява защо сред богатите хора се наблюдава тенденция да живеят по-дълго, докато сред по-бедните процентът на свързаните с възпалителни процеси сърдечносъдови болести и диабет е по-висок.
Авторите на проучването от университета „Дюк“ са установили, че социалният статут влияе върху включването и изключването на гени в имунната система. За целта на изследването са направени експерименти с макаци резус. Представителите на вида са близки сродници на човека и изучаването им дава насоки за влиянието на социалния статут и върху здравето на хората.
В експериментите са участвали 45 женски маймуни, които не са имали родствена връзка и никога не са се срещали. Те са били поставяни една по една в нови социални групи, като въведените първи са били с по-висок социален статут от последните.
За да изследват как социалното положение влияе върху здравето, специалистите са наблюдавали активността на 9000 гена в имунните клетки.
Изследователите са открили различия в активността на над 1600 гена при най-високопоставените и най-нископоставените маймуни. Различията са били особено ясно изразени в активността на естествените клетки-убийци – белите кръвни клетки, които са първата защитна линия при инфекции.
Въпросните клетки са се оказали по-активни при по-високопоставените маймуни, осигурявайки им по-добра защита срещу вируси. При по-нископоставените женски е била наблюдавана по-силна имунна реакция, довела до претоварване на имунната система и до по-неблагоприятни възпалителни процеси.
Специалистите са установили също, че когато социалният статут се подобри, ефектът върху имунната система се променя към благоприятен.
Навици, които ни обричат на бедност