Последни Рецепти
Последни Статии

България – водеща винена дестинация

Добавено в Любопитно

Добави към моето меню

По стара традиция, българите празнуват Трифон Зарезан, или Деня на лозаря и винопроизводителя на 14 февруари. Така се отбелязва края на зимата и началото на резитбата на лозята. Този празник има древни езически корени и датира от времето, когато по българските земи са живеели траките. Какво може да се каже за виното, винопроизводството и лозята днес в българските земи

bulgarian wine 1
България – водеща винена дестинация

Скоро България бе включена в 10-те най-добри туристически дестинации в света в едно от най-престижните американски списания за вино „Wine Enthusiast“. Страната ни се нарежда сред винени дестинации, като Франция, Италия и Испания. Причина за тава почетно звание е оценката на журналистите енолози Джеф Дженсън и Майк де Симоне. По покана на Националната лозаро-винарска камара, преди две години, издателите на американското списание са имали възможността да посетят наши лозя и изби и да се запознаят с културно-историческото наследство на страната ни. Също така, двамата журналисти участваха в журито на Concours Mondial de Bruxelles, който през 2016 г. за първи път се проведе в Пловдив. Като основна причина за високата оценка на страната ни американците посочват винарски комплекси, които не само са високотехнологично оборудвани и произвеждат отлични вина, но и предлагат чудесни условия за дегустации.
В страната ни има общо 204 фирми за винопроизводство.
По данни на Министерството на земеделието и храните за 2016 г., в България са произведени около 160 милиона литра вино.
В страната ни има 143 изби със зали за дегустация и над 50 шата – малки хотели към винени комплекси.

Виното има съществен дял в икономиката на страната. Последни данни на Националния статистически институт показват, че в България през 2015 г. е имало 204 предприятия за винопроизводство. Винените сортове лозя са на обща площ близо 60 000 хектара. През 2015 г. са били произведени 136 596 хил. литра вино, а заетите в сектора са 3500 души.

В страната има богато разнообразие от чужди сортове винено грозде, но ние притежаваме свои собствени, които не отстъпват по нищо на другите.

bulgarian wine 3

Науката е предоставила на лозарите няколко хибридни сорта, особено червените. Такива са рубин, дунавската гъмза, букет – едни невероятни български попадения, които разположени в северозападния регион се чувстват комфортно, а получените от тях вина са чудесни. Разбира се не е лошо да имаме интернационални вкусове. Но идеята да разработим български сортове, да покажем генетичните им дадености и да убедим света, че те могат да стоят достойно до френските благородни сортове, разработвани над 400 години, това ни пленява до останем и да работим в този регион. Коментира за БНР енологът Адриана Сребринова

bulgarian wine 2

Според предварителни данни на НСИ за периода януари – октомври 2016 г. България общо е изнесла 22,583 млн. литра вино за 46,170 млн. лева, като за страните от ЕС са експортирани 20,011 млн. литра на стойност 35,763 млн. лева, а за трети страни съответно – 2,572 млн. литра за 10,408 млн. лева. За същия период сме внесли общо 6,155 млн. литра вино за 24,632 млн. лева, като от ЕС – 5,176 млн. литра за 19,918 млн. лева, а от трети страни – 0,978 млн. литра за 4,714 млн. лева.
Испанското вино е най-популярното вносно у нас
Най-големите почитатели на българското вино в ЕС са поляците, Молдова е най-големият вносител на вино в България сред държавите извън ЕС. Извън страните от ЕС най-много вино изнасяме в Русия.
За периода 2011 – 2015 г. в топ 3 страните за износ на българско вино от грозде са Полша, Румъния и Чехия, като експортът за тези страни е съответно над 70 млн. литра, над 20 млн. литра и близо 20 млн. литра. Най-много са внесените вина от Италия – 14 млн. литра, следвани от Франция и Испания – по близо 4 млн. литра.
Основният внос в България от трети страни е на чилийско вино – близо 1,6 млн. литра, над 800 000 литра от Нова Зеландия и от Македония – близо 800 000 литра. За трети страни България основно изнася в Австралия – 60 млн. литра вино.

През 2015 г. българското домакинство е купувало средно 5,7 литра вино от грозде на средна цена 4,03 лева. Средно на човек от домакинство потреблението на вино за 2015 г. е било 4,6 литра. Средните цени за същата година на бутилирано бяло трапезно вино са били 2,28 лева, а на бутилирано червено сухо марково вино 6,29 лева.
През 2015 г. в страна са работили 2310 специализирани търговски обекти за алкохолни и безалкохолни напитки.
През учебната 2015/2016 г. във висшите училища са учили 392 студенти за агрономи – лозаро-градинари и 347 студенти за технолози – винари.

Източници: БНР, БТА, НСИ
Снимки: bulgariatravel.org и bulgariawinetours.com

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории