Последни Рецепти
Последни Статии

кестени

Добавено в Плодове

Добави към моето меню

Кестените – изкушение на есента
Приготвянето на кестени е лесно. Аромата на печени кестени вече се носи из София в есенните дни. Това са двата най-популярни начина за приготвянена кестени. Освен това те са чудесна гарнитура за Коледната пуйка или за приготвяне на сладкиши.

Рецепта за печени кестени
Печените кестени са по-вкусни. Сурови се нацепват в горния край с помощта на малко ножче – правят се леки разрези (иначе започват да пукат във фурната). Поставят се на един ред в тава и се поставят в загрята фурна на около 200 градуса за около 25-30 минути. Трябва да се бъркат от време на време, за да се изпекат равномерно.
Обелете ги с помощта на малък остър нож. Яжте ги, докато са още много горещи: тогава са най-вкусни.

Как се маха корта на кестените
С помощта на остър нож направете по един разрез от плоската страна на всички кестени.

Рецепта за варени кестени
Кестените се поставят в тенджера, заливат се с вода малко повече от нивото, до което са и се варят около 30-45 минути. Готови са когато започнат да се нацепват. Сварените кестени се ядат като се режат на две.

Любопитно
От 20 до 22 Октомври в алпийския курорт Трентино се провежда
фестивал на Кестените.
Кестените са основна съставна част от кухнята в района, която е извстна по цял свят.
По време на кестеновия празник гоститемогат да опитат множество изискани ястия, в които основната съставка са именно кестените. Тази година за първи път се организира и Национален гастрономически конкурс. Вскичи желаещи могат сами да изпекат по нещо от кестеново брашно.

За кестените
Има една песен за нашия град “кестените цъфтят и пак прецъфтяват, кестените са дърветата в парка където порастнаха децата ми и разбрах колко е вярна тази песен

Различните сортове кестени имат приблизително еднакъв състав, но различни вкусови качества. В пресните очистени кестенови плодове се съдържат 49.8% вода, 42.8% въглехидрати, 2.9% белтъчини, 1.9% мазнини и 1.4% целулоза. От въглехидратите 16% е скорбяла, 7% декстрин и 4% захари (глюкоза и захароза). Кестеновите плодове съдържат ябълчена, лимонена и млечна киселина и доста голямо количество лецитин (355 мг%).

Те съдържат и значителни количества минерални соли, главно калий 707 мг%, фосфор 87 мг%, магнезий 45 мг%, калций 33 мг%, натрий 1.5 мг% и желязо 1.3 мг%, както и микроелементите мед, флуор и силиций. В кестените се съдържат и витамините С 27 мг%, РР 87 мг%, В2 0.24 мг%, В1 0.2 мг% и А 80 мг%.

Поради това че кестените са твърди, съдържат сапонини и имат тръпчив вкус, те не могат да се консумират сурови. Когато се сварят или опекат, част от нишестето се хидролизира до захари и те придобиват сладникав приятен вкус и аромат.
Те се използват за пюрета, за пълнеж на птици, за гарнитура към печено месо, за торти и други сладки. В захарната промишленост се използват за плънка на бонбони.

В миналото кестените са били едни от главните хранителни източници в цели региони на Европа. От сушените кестени са приготвяли брашно, неотстъпващо по питателност на пшеничното. Обикновено са го смесвали с ръжено, пшенично, а по-късно и с царевично брашно и са приготвяли хляб и сладкиши. След като са пренесени картофите, кестените са останали на заден план в храната на хората и животните.

Днес се приготвя хляб от кестени, който се използва в диетичното хранене, поради това, че не съдържа глутен. Правят се пасти, пирожки, препечените плодове се използват като заместител на кафето, а маслото от кестени намира приложение в сладкарската промишлено

Дивите кестени, които растат в парка до нас и плодовете, които събираме през есента
церят разширени вени и ни помагат да спим спокойно

Дивите кестени, известни още като конски, действат противовъзпалително, противотемпературно и обезболяващо. Употребяват се във вид на запарка при кашлица и хрема. На храносмилателната система действат запичащо и дезинфекционно и се препоръчват при диария. В народната медицина се предлагат още за лечение на магарешка кашлица, маточни кръвотечения, подагра, ревматизъм, ишиас и др. За външно мазане се препоръчва следната рецепта: кестените се обелват, счукват и поставят в ракия. Съотношението на плодовете към алкохола е 2:10. Полученият извлек се прилага за разтриване. Чрез лабораторни експерименти е доказано, че кестените укрепват капилярите. Намаляват вискозитета на кръвта, нормализират болестно увеличената склонност към кръвосъсирване и образуване на тромби. Ето защо при раздразнени и кървящи хемороиди те оказват добър лечебен ефект. В такива случаи се препоръчват бани с вода, в която са врели кестени заедно с обвивката. Под влияние на такава вода хемороидалните възли бързо се успокояват и намаляват по обем, като болестните явления стихват и напълно изчезват. В терапията на разширените вени кестените намират приложение заради тонизиращия си ефект върху венозните стени. На него се базират някои фармацевтични препарати за укрепване на кръвоносните съдове. В днешно време, когато атеросклеротичните изменения на кръвоносната система засягат все повече хора, от значение е фактът, че извлек (екстракт) от конски кестен може да понижава нивото на лошия холестерол в кръвта.

Екстрактът се използва и в козметичната промишленост като съставка на кремове против слънчево изгаряне. Препоръчва се още при невралгии, мускулни болки и др. Добри резултати се получават и от употребата му при хипертрофия на простатата (уголемяване на простатната жлеза) и варикоцеле (разширени вени на скротума). Клинично е доказано благоприятното действие на извлек от кестени при синуити.

Срещу главоболие и лош сън народните лечители препоръчват да се спи върху кестени, поставени под възглавницата. Във всеки случай това има психотерапевтичен ефект.

Най-често дивият кестен се употребява като запарка. От плодовете му, обелени и ситно нарязани, се взема една чаена лъжичка и се поставя в 300 мл вряща вода. Запарва се в продължение на 2 часа, след което течността се прецежда. От нея се пие по 1 винена чаша 3 пъти па ден. Може да се направи и отвара от корите или листата на дивия кестен. За целта 1 супена лъжица листа или 1 чаена лъжица кори се варят 10 минути в 300 мл вода. Пие се по 1 винена чаша 3 пъти на ден. Разумно е тези рецепти да се прилагат след консултация с лекар, като помощно средство към основното лечение, което той е предписал.
Д-р Ваня Шипочлиева

Castanea sativa Mill, Chestnut, Sweet Chestnut, European Chestnut, кестени,

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории