Трапеза на Цветница
Добави към моето меню
Цветница е няколко дена след Благовещение (Благовец е винаги на 25 март, а датата на Великден е подвижна), но и двата празника са в началото на пролетта и имат общо в това какво се поднася на птазничната трапеза. През 2018 г. Цветница е на 1 април – една седмица разлика, време за което да стане зеленото в градината.
На Благовещение обредната трапеза е постна, но богата, за пръв път се поднасят пресни зелени растения – лапад, коприва, спанак или киселец, за да потече в тялото на човека “нова кръв”.
Приготвят се рецепти с риба (печена или варена), пити и лучник.
Цветница е по време на Великия пост и след нея започва Страстната седмица – време, в което се спазва най-строг пост, на хляб и вода или тримиране. Разбира се, ако не спазвате пост може да приготвите любимите си рецепти – традицията е да има риба, зелена салата и плодове.
Лучник “Хризантема”
Рецепта за Цветница. Оформянето е известно в кулинарните среди като Пирог Хризантема. Много красиво оформен и поднесен!
Питка за Цветница
Питката е подходяща не само за празници, пригответе я винаги, когато ви се прияде топъл домашен хляб, много е вкусна.
На Цветница може да се приготви риба. Рибата, която ще приготвите за празника, нека не е много мазна, а по-суха и задължително печена:
Филе от сьомгова пъстърва на фурна
Освен рибата обаче, всички останали ястия църквата повелява да бъдат постни – салата от пресни зеленчуци, картофи, ориз, фасул, яхния от стар боб или пък пълнени постни чушки. Не бива да се слагат мазни ястия, защото е време на пост.
На почит на този ден са зелениите – коприва, лапад, спанак, с които може да приготвите чудни супи и яхнии.
За десерт може да сложите пресни плодове или пък домашно приготвени сладкиши, но без яйца или мляко.
Маргаритки
Специално за Цветница – празникът на цветята – много ефектни и сладки маргаритки.