Последни Рецепти
Последни Статии

Трапезата за Гергьовден

Добавено в Празници

Добави към моето меню

Изберете своята рецепта за гергьовденския деликатес
ще приготвим агнешко и тази година за Гергьовден,подправките и пресният джоджен омагьосва агнешкото

lamb pix

По селски
Две връзки зелен лук и по една връзка пресен джоджен и девесил се нарязват на ситно. Разстилат се в дълбока тава. Оформените от агнешки бут порции се потапят в смес от равни части олио, сол, черен и червен пипер. Мръвките се подреждат върху зеленчуците. Към тях се прибавят нарязаните на ситно леко сварени половин черен и бял дроб на агнето, сърце и далак, както и малко чревца. Всичко се покрива с дебели листа от лобода. Заливат се с вода, колкото да се покрият. Тавата се покрива плътно с алуминиево фолио и се слага във фурната. Пече се два часа на умерена температура.

Тас кебап
1,5 кг ангешко месо от бут се нарязва на ситни парченца. Осоляват се и се пържат в 3-4 супени лъжици масло. Щом се зачервят, се поръсват с червен и черен пипер. Преди добре опърженото месо да се свали от огъня, към него си прибавят нарязани на ситно връзка зелен лук, половин връзка копър и магданоз и четвърт – джоджен и девесил. Разбърква се добре, захлупва се и се оставя 2-3 минути да се задуши. Сваля се от огъня и се оставя още 5-7 минути под похлупака. Сервира се със зелена салата.

Със спанак
Месото се нарязва на малки парченца, които се запържват в масло. Зачервява се с червен пипер и се прибавят 1-2 кафеени лъжички брашно. Залива се с вода да се покрие и се оставя да ври на тих огън. През това време се опържват няколко стръка зелен лук, добавя се доматен сос и се прибавят към месото. Когато то се свари, се слагат и нарязаният спанак, джоджен, магданоз и черен пипер. По същия начин може да се приготви и със зелен боб и бакла.

Задушено бутче с арпаджик и моркови
Агнешко бутче до 2 кг се измива и подсушава. В тенджера се сгорещява масло, в което бутчето се пържи на умерен огън от всички страни, докато се образува коричка. Докато месото се пържи, не се боде с вилица, за да не изтича сокът му. Накрая се посолява. Към опърженото бутче се прибавят 1/2 чаена лъжичка ким, 4-5 супени лъжици доматен сок, 2-3 дафинови листа, няколко зърна черен пипер и бахар и 1 чаена чаша бяло вино. Отделно се опържват 15-20 лукчета арпаджик и два моркова, нарязани на тънки и дълги ивици. Щом се зачервят, те се прибавят към бутчето. Захлупено, ястието се оставя да ври около час на тих огън. Поднася се с гарнитура от пържени картофи и зелена салата.

С кисело мляко
Предно агнешко бутче се посолява и се опържва в тенджера с 3 супени лъжици масло. Залива се с 2 чаени чаши вода и се оставя да се задушава, докато месото се свари и остане малко сос. Преди сервирането сосът се подбърква с два жълтъка и една чаена чаша кисело мляко. Месото се поднася нарязано на филии, залято със соса и поръсено с черен пипер.

По арабски
Агнешко бутче се посолява и се оставя да престои една нощ. Набожда се със скилидки чесън и с парченца сланина. Опържва се от всички страни и се залива с чаша вода и чаша червено вино. Прибавят се нарязан магданоз, 2-3 лъжички захар, настъргани 2-3 домата, няколко зрънца бахар и 2-3 дафинови листа. Оставя се да ври захлупено на тих огън, докато се свари месото. Поднася се със соса си, гарнитура от картофи, грах и зелена салата.

рецепти с агнешко
Рецепти с агнешко

Гергьовден без агнешко е като Нова година без пържоли за българина. Затова, колкото и да е голям недоимъкът му, гражданинът ще отдели поне двайсетачка за кило и половина-две от деликатеса за празника. А в селата задължително се мята в пещта тавата с цяло агне. Най-малко 30-килограмово. Или се завърта на шиш. Колкото са регионите в страната, толкова рецепти могат да бъдат дадени за приготвянето на гергьовденското агне. На места го пълнят с дреболиите и с ориз и го приготвят препечено на открит огън или в пещ. Другаде пък го задушават с гъби и арпаджик. Градските домакини пък са запалени по засукани рецепти със сметани.
Всички начини на приготовлението на агнешкото обаче са обединени от една подправка – пресният джоджен. Без него мръвката просто не струва.
Затова и онези, които още не са се запасили с ароматната трева в зелено състояние, направо са провалили гергьовденската си трапеза. Защото подправката е най-търсената стока по пазара около Великден и 6 май. Както и девесилът. Той е другата билка, която омагьосва ангешкото. Двете треви придават специфичен аромат на месото и го карат да се топи в устата. Ако не успеете да ги намерите в свежо състояние, можете да ги подменят и със сухи треви, но месото няма да е толкова вкусно.

Джодженът е трева на почит и сред зевзеци от цялата страна, които използват уникалната рецепта за приготвянето на гергьовденско агне с боб. Ритуалът е култов и в него участват само мъже. След като гътнат агнето, одерат го и го изчистят, те го пълнят с леко сварените и нарязани на ситно чревца и дреболии. Към плънката задължително се прибавят много зелен лук и пресни джоджен и девесил. Може да се сложат и гъби, арпаджик, магданоз или други зеленчуци. Въпрос на фантазия. Сол, червен и черен пипер също се слагат според вкуса на онези, които го тъкмят и ще го хапват.
Приготвеното агне, което се намазва обилно със смес от масло, сол, черен и червен пипер, може да се зазида в предварително напалена пещ, където се пече в образувалата се жар. Или да се завърти на шиш. И в двата случая печенето продължава минимум 2 часа. През това време компанията се захваща с приготвянето на зрелия фасул. Изчистеният боб се слага да заври на бавен огън. Естествено първата вода се изхвърля. Преди да се сложи на котлона с втората вода, набъбналите люспи на зърната се отделят. За да върви работата по-спорно, в помощ на представителите на силния пол идва зелената салата, прокарвана с обилни глътки ракия. Поддържането на пълните чинии и чаши е единствената работа на жените, иначе изключени от отговорния готварския процес. За да стане бобът вкусен, трябва да се вари на бавен огън и честичко да се разбърква. Неговото приготвяне трае горе-долу толкова, колкото и печенето на гергьовденското агне, което в никакъв случай не се изпуска от око, ако се върти на шиш. Добие ли апетитна червена коричка, агнето се сваля от огъня и се наточват ножовете за разрязването му. Порциите месо се сервират в големи чинии, а бобът просто се изхвърля.

Един от най-големите пролетни празници,съвпадащ с разцвета на природата е Гергьовден. Затова той е наречен още “цветен Гьорги”.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории

1 Comment

  1. 1
    Соня // July 16th, 2006 at 4:24 pm

    Купих бакла, защото си спомних, че майка ми когато бях дете често ми готвише. За жалост майка и татко преди 12 години загинаха в автомобилна катастрофа и няма и кого да питам. Майка обичаше да готви постни манджи. Аз все повече и повече вече също обичам да ям постни манджи. Помогнете ми, моля Ви. Кой знае как се готви постна бакла?
    Хиляди благодарности
    Соня