грижа за нашите ръце
Добави към моето меню
Вана с мляко подмладява ръцете. Домашни кремове с глицерин иглаждат кожата
грижа за нашите ръце
Ръцете са огледало на начина на живот и характера на човека. Освен това те често издават много повече отколкото лицето възрастта на жената. Бедни на мастни жлези, които произвеждат скъпоценния хидролипиден защитен слой на кожата, ръцете са жертва на множество климатични, механични, химични и много други вредни влияния. Както в медицината, така и в козметиката профилактиката стои на първо място. По-лесно е да се предпази кожата на ръцете от увреждащи фактори, отколкото да се лекуват появилите се вече изменения.
Съвети за грижа за ръцете
Преди да посегнете към специалните кремове, продаващи се на пазара, или към приготвянето на смеси в домашни условия, помислете как да предпазите ръцете си в ежедневието!
* Слагайте домакински ръкавици, когато използвате перилни и миещи препарати. Още с първите студове слагайте ръкавици, когато излизате.
* Избягвайте да излагате ръцете си дълго на слънце или ги мажете предварително със защитен крем.
* Внимавайте с храненето, защото то се отразява на вашата кожа.
* Цигарите и алкохолът ускоряват състаряването на кожата. Слънцето, замърсеният въздух и цигареният дим са основните причини за образуването на свободни радикали. Те разрушават клетките, колагенът се уврежда и постепенно се появяват признаци на дехидратация, както и загуба на гъвкавостта и устойчивостта на кожата и кръвоносните съдове, т. е. настъпва преждевременно състаряване.
* Свикнете да си слагате крем, за да запазите кожата на ръцете си млада и красива. Използвайте хидратиращи кремове, а през зимата – предпазващи от студ. След 35-годишна възраст използвайте кремове против съсухряне и пигментиране на кожата. Кремовете се нанасят върху измити и подсушени ръце с леки масажиращи движения по посока от пръстите към китката.
Студът и ръцете
Студът е основно препятствие за красотата на нашите ръце. Той забавя действието на мастните жлези, което пък намалява защитния слой. Сред най-сериозните увреждания, причинени от студа, е синдромът на Рейно, който се проявява в смущения в кръвообращението. Той предизвиква свръхчувствителност на ръцете или на краката, която е много болезнена. При хладно и ветровито време кожата става бледа, зачервена и добива мраморен, дори синкав оттенък. Влажна и хладна е, а през лятото се появяват сърбежи. В началото тези усещания изчезват през топлите месеци на годината, но по-късно се установяват за постоянно: появяват се пукнатини, пришки, язвички. Понякога това явление е свързано и с наследствено заболяване. Може също така да бъде предизвикано от други болести или от лечение с медикаменти.
Грижи за ръцете
За кожата на ръце с такъв дефект са необходими допълнителни грижи. След измиването на ръцете с висококачествен тоалетен сапун ги избършете и намажете с крем. Полезно е да оставяте крема (със съдържание на лимонов сок, глицерин, витамини А и D) и през нощта. Периодично правете масаж на ръцете, вани, специални упражнения. Носете топли вълнени ръкавици, тъй като те са хигроскопични и въздухопропускливи. Можете да се “борите” със зачервените ръце, като ги мажете със смес от глицерин и лимонов сок в равни количества.
Избелване на ръцете
Можете да избелвате кожата на зачервените ръце и в домашни условия, като приготвяте следните две рецепти. Те имат преди всичко лечебен характер (продуктите в тях са в грамове):
Първата: колоиден каолин – 14,0, талк – 3,0, цинков окис – 5,0, глицерин – 5,0, спирт – 10,0, дестилирана вода – 95,0.
Втората: калциева вода – 50,0, 2%-ов разтвор на борна киселина – 50,0, 96-градусов спирт – 20,0, и 10 грама глицерин, талк, цинков окис и картофено брашно.
Зачервяване на ръцете
Ръце, които се зачервяват, мийте във възможно най-горещ разтвор от морска или готварска сол (10 г на 1 л вода). След 20 минути ги подсушавате и намазвате с лимонов крем.
При необходимост се обърнете към лекар. Той ще ви предпише витамини и лекарства, разширяващи периферните съдове, диатермия или кварцова лампа, вани с ихтиол и други. От време на време мийте ръцете си с прясно мляко. Помощ оказват и контрастните компреси с последващо разтриване с камфоров спирт или лимонов сок. Полезни козметични процедури в борбата със зачервените ръце в домашни условия са ваните и маските.
Вана
При младите момичета нерядко се появява т. нар гъша кожа. Тя може да бъде свързана с вълнения, но също и с лошо кръвообращение. Във втория случай често се проявява през студените есенно-зимни месеци. Пробвайте с ежедневна вана, като добре изтърквайте засегнатите участъци с насапунисана твърда четка. Към пяната прибавете малко сода за хляб. След това подсушете и намажете с крем за суха кожа. Вечер преди сън са полезни топлите вани (38-39 градуса С), които подобряват кръвообращението. Потопете ръцете във водата и ги дръжте 10-12 минути. След завършване на процедурата избършете хубаво ръцете и ги намажете с крем. Студът не е единственият вредител.
Препаратите
Перилните и измиващите препарати също имат обезмазняващо и дехидратиращо действие. Сапуните с алкално рH променят естествената кеселинност на епидермиса, гел-душовете смъкват всички мазнини и нечистотии, но най-агресивни към кожата на ръцете са без съмнение домакинските препарати.
Някои имат странични ефекти върху кожата, които не трябва да се пренебрегват: те предизвикват дехидратация, която трябва да бъде третирана с подходящи средства.
Ултравиолетовите лъчи
Ултравиолетовите и инфрачервените лъчи са отговорни за повяхването и остаряването на кожата, причинено от слънчевата светлина. Ултравиолетовите лъчи са основните причинители на дълготрайни кожни увреждания. Приятно е да се изложим на слънчевите лъчи, за да добием хубав загар, но след дните, прекарани на слънце, роговият слой на кожата изтънява, епидермисът се изсушава и се появява повече или по-малко забележимо лющене.
Срещу петна
Петна по ръцете – чистят се най-добре със сок от краставица или лимон. В по-тежки случаи изчиствайте с 3% кислородна вода. Ако кожата е много суха, вечер се поставят няколко капки растително масло (бадемово или зехтин) и се мажат гърбът и дланите на китките, докато попие добре.
Груба кожа
Сварен картоф срещу загрубяла кожа – ако ръцете ви са загрубели, смачкайте 1-2 сварени картофа, разредете ги с малко прясно мляко, прибавете няколко капки розова вода. С полученото пюре намажете ръцете си така, като че ли сте сложили ръкавици. След 5 минути се измийте с хладка вода. Ръцете ви ще станат нежни.
Маслена баня
Маслена баня – веднъж седмично киснете ръцете в затоплен зехтин (може да се използва многократно). Маслената баня възобновява и подхранва кожата. Ако в зехтина сложете 2-3 капки йод, ще предотвратите и чупенето на ноктите.
Мляко
Грапавите ръце изискват повече грижи – Необходимо е всяка вечер да ги намазвате обилно с крем или глицерин, примесен с равна част спирт или няколко капки лимонов сок. Освен това киснете ръцете си в ленено семе, сварено в прясно мляко.
Домашен крем
Крем за ръце (подхранващ). Състав: 100 г глицерин, 40 г стеарин, 4 г цетацеум, 4 г калиев карбонат, 250 г розова вода. Глицеринът, стеаринът и цитацеумът се загряват до разтопяване, прибавя се разтвор от калиевия карбонат в топлата розова вода. Бърка се до осапуняване. Няколко минути кремът стои на огъня, след което се излива и се бърка в затоплен съд. Смес за суха и загрубяла кожа: ако кожата ви е прекалено суха и загрубяла, може да я мажете сутрин и вечер със смес от 10 г глицерин, 0,5 г боракс, 0,2 г танин и 50 г вода.