Храни, които да ядем през зимата
Добави към моето меню
9 храни, които да ядем през зимата
Студеното време на късната есен и зимата е времето на настинки и грип, както и на много други здравословни проблеми. За да неутрализираме спада в температурата и за да повишим своя имунитет трябва да се храним мъдро – балансирано и разнообразно. Това е списък съставен от канадски учени, съдържа няколко храни, които да включваме в менюто и през зимата за да сме здрави и да се чувстваме добре.
Нар
Неслучайно нарът е определян като най-полезния плод. Семената му са богати на полифеноли – естествени химикали, които се борят с инфекциите и възпаленията. Може да добавяте от малките червени зрънца към закуската си, към различни десерти, а защо да не опитате и като гарнитура към основно хранене. А виното от нар е нещо, което си заслужава да се опита.
Рецепти с нар
Мушмули
Едни от пренебрегваните плодове, а растат в почти всяка градина. Мушмулите, дюлите и кивито са последните плодове, които се прибират последни от градината, след като е паднала вече сланата и ако се съхраняват правилно може да издържат дълго. За мушмулите колкото по-дълго стоят по-вкусни стават, така че включете ги в храненето си. Освен това са богати на антиоксидантите, които контролират диабета и пораженията върху клетките.
Праз
Колко много вкусни и различни рецепти може да се приготвят с праз. Може дори да заменят кромид лука с праз, ако имате през зимата – може да се приготвя на супа, на основно ястие, с ориз, с месо, а колко е вкусна баницата с праз. Празът е полезен като средство за борба с настинките.
Рецепти с праз
Киви
Едно киви съдържа около 100 мг засилващ имунитета витамин С. Може да приготвяте смути от киви, да добавите спанак и да получите чудесно зелено смути. Плодова салата от киви, банан и портокал, мандарини е любим десерт през зимата.
Червено цвекло
Много полезен зеленчук от който може да се приготвят много рецепти. Най-лесната и на-вкусната е може би салата от настъргано цвекло, морков и нарязано зеле, овкусена с лимон и зехтин. Или запечени глави червено цвекло във фолио, след това нарязани, със струйка зехтин поръсено с орехи върху листа зелена салата. Червеното цвекло помага на организма да понесе по-добре шока от застудяването, снабдява ни с витамини и повишава настроението.
Рецепти с червено цвекло
Кисело зеле
Едва ли има къща в която да не се приготвя кисело зеле, освен че е много вкусно и може да се приготвят много рецепти, киселото зеле е и полезно. Заздравява имунната система, подобрява храносмилането и подпомага усилията за отслабване. Проучване на Американския център за ракови заболявания показа, че киселото зеле е много ефективно дори в предотвратяването и лечението на рака на гърдата.
Гуава
Този плод е към екзотичните за нашата кухня, но ако имате възможност опитайте. Гуава е богата на антиоксиданта ликопен, който спира нашествието на сърдечно-съдовите болести, рискът от които рязко скача с преяждането около празниците.
Брюкселско зеле
Когато в разни класации се появи като препоръчвана храна брюкселското зеле ми се иска да го заменя с броколи, карфиол и бяло зеле, защото те се предлагат на нашия пазар, а брюкселското, дори да го откриете в магазина, то от него може да приготвите гарнитура – вкусна и апетитна. Най-често се задушава с малко зехтин или на пара. Казват, че няма по-витаминозна и освежаваща зимна храна.
По идея на MensHealth.com