Има ли полза от умереното пиене?
Добави към моето меню
– Мит ли е, че умерената консумация на алкохол е полезна за сърцето?
– Много е казано за ползата от чаша червено вино, но зависи от количеството и да не е всяка вечер
– При сърдечно съдови заболявания се препоръчва умерена консумация на алкохол за разширяване на кръвоносните съдове, за да не се натрупват плаки в артериите или да предизвикат инфаркт
– Учени поставят под съмнение ползата от умереното пиене
Изследване публикувано през 2016 г. в което унгарски учени проследили състоянието на близо 2000 пациенти, които се подложили на компютърно-томографска ангиография – минимално инвазивен метод за оглеждане на кръвоносните съдове. Не била открита връзка между навиците на хората да консумират алкохол и риска от запушване на артериите им.
Получените резултати оборват тези от предишни изследвания, които свързаха умерената консумация на алкохол с по-малък риск от сърдечни болести, при които плаки се натрупват в артериите и могат да предизвикат инфаркт.
“Не открихме връзка между наличието на коронарна болест на сърцето и консумацията на алкохол”, заяви д-р Юлия Каради от Центъра по сърдечни и сърдечносъдове болести към университета Земелвайс в Будапеща, Унгария. „Затова не можем да потвърдим защитната роля на умерената консумация на алкохол. Същевременно няма доказателства, че тежкото пиянство увеличава риска от запушване на артериите”.
Ново изследване публикувано през 2019 в сп. “Лансет”поставя под съмнение ползата за здравето от едно или две питиета на ден.
Проучването, направено в Китай, показва, че умерената консумация на алкохол е свързана с леко завишен риск от инсулт и високо кръвно налягане. Авторите му обаче не са установили дали малките количества алкохол повишават опасността и от инфаркт.
Резултатите оспорват широко разпространеното схващане, че хората, които пийват чашка или две на ден, са изложени на по-нисък риск от инсулт и проблеми със сърцето в сравнение с въздържателите.
“Твърдението, че алкохолът оказва някакъв вълшебен защитен ефект, не почиват на сериозна научна основа“, пише Ричард Пето от Оксфордския университет, един от ръководителите на изследването.
Специалистът отбелязва, че откритието е приложимо и към други популации извън Китай, както и към други питиета като бира и вино, въпреки че изследваните лица са консумирали основно твърд алкохол.