Опасно ли е веганството за деца?
Добави към моето меню
Убива ли веганството деца?
1-годишно момченце, тежащо едва 5 килограма е прието в болница в Милано, след като преди дни бе отнето от родителите му. Причината са подозрения, че те застрашават живота и здравето му, подлагайки го на строг вегански режим.
Детето е заведено в болницата от баба си и дядо си на 2 юли 2016 г. Лекарите са установили, че то е силно недохранено и тежи колкото 3-месечно бебе, съобщават световните медии.
След кръвните тестове, специалистите били шокирани от тежкото недохранване на момчето, като нивaта на калций и желязо в кръвта му били равно на минимума, необходим за оцеляване. Именно това е задълбочило и вродено сърдечно заболяване при детето, което е наложило спешна операция за преодоляване на сърдечната недостатъчност.
Операцията е преминала успешно и малкият пациент вече се възстановява.
Родителите на момчето обаче са заявили категорично, че не смятат да променят веганската диетата, на която са го подложили, което е накарало лекарите да съобщят за инцидента на социалните служби.
Съдът в Милано е разпоредил детето да остане под лекарско наблюдение, докато се очаква развитието на по-нататъшното разследване.
Веганският начин на живот е изключително популярен в момента в Италия, като близо 3% от населението не консумира животински продукти.
Случаят с 1-годишното момче не е първият за страната. През месец юни 2-годишно дете е било прието в интензивното отделение на болница в Генуа, отново заради недохранване и недостиг на витамини.
Подобен случай има и с 11-месечно бебе, чийто родители са били разследвани по сходни причини. Малко преди това пък италиански съд разпореди на майка да готви месо за сина си поне веднъж в седмицата.
„Не е проблем родителите да отглеждат децата си, използвайки алтернативни и дори необичайни диети, но трябва много внимателно да компенсират всички хранителни дефицити чрез подходящи добавки”, коментира главният педиатър на миланската болница Лука Бернардо. По думите му 1-годишното момче е трябвало задължително да приема допълнително калций и желязо.
Опасно ли е веганството за деца
Има обаче и много противници на идеята, че веганството е отговорно за недохранване на деца. „Може ли всички да спрем тази лудост, която идва заради зле информирани журналисти, които твърдят, че веганската диета наранява/убива бебета?!”, пише в статия в Your Daily Vegan.
Според друг текст не веганството убива децата, а небрежни родители. Веганската диета, ако бъде прилагана правилно, може да даде на децата всички съставки, от които се нуждаят. Необходими са хранителни добавки, които да помогнат на децата да си доставят витамин B12, витамин D, калции, желязо. Родителите задължително трябва да се консултират и с диетолог.
„Бебетата и децата, както на вегани, така и на невегани, се нуждаят от основни хранителни вещества, за да растат. Без да влизаме в конкретния случай, ако родителите не обръщат внимание на диетата на детето си, това не е, защото са вегани, а защото са – вероятно – се отнасят повърхностно”, казват експерти.
Отговорните родители вегани например знаят колко е важна кърмата. Тя съдържа много важни компоненти, сред които холестерол (чрез който бебетата изграждат нервни клетки) и много вещества, необходими за изграждането на имунна система и растежа. Когато няма как майката да кърми, соевото мляко и плодовият сок, дори в привидно достатъчни количества, не са безопасен заместител на качествената бебешка диета.
Дори и кърмата обаче може да не бъде достатъчна.
Изследвания показват, че кърмата на майка веганка няма достатъчно докозахексаенова киселина (DHA) – полиненаситена незаменима Омега-3 мастна киселина, необходима за развитието на зрението и мозъка.
Веганската диета може да бъде еднакво опасна и за бебета, и за малки деца, защото те имат нужда от много протеин и калций.
Много често веганите използват като заместител соята, която всъщност потиска растежа и намалява абсорбацията на протеини и минерали. Затова и здравните власти във Великобритания, Канада и много други държави са предпазливи относно храненето на бебетата със соеви продукти.
Веганската диета лишава организма от витамин B12, който се намира само в храни от животински произход, от витамини А и D, които се намират в местото, рибата, яйцата и маслото, както и важни минерали като калций и цинк. Липсата на витамин B12 причинява необратими неврологични увреждания. Колкото по-рано се предприемат действия, толкова по-високи са шансовете за възстановяване здравето на детето. За съжаление, най-големите щети понасят най-малките. Когато бебетата са лишени от тези съставки, те страдат от забавен растеж, рахит и увреждане на нервите.
Опасни хранителни дефицити при децата – как да ги предотвратим?
Около 42 % от бебетата между 6 и 12 месечна възраст у нас страдат от желязодефицитна анемия. Във възрастовата група от 2 до 4 години, недостиг на желязо изпитват около 26 на сто от децата. Това казва д-р Ивелина Герова – специалист по хранене и захранване на бебета и ръководител на Кампанията „Първите 1000 дни… и след това” в интервю за БНР. Тя допълва, че българските семейства подценяват разнообразното и рационално хранене. По други данни от проучването, което беше огласено месото и рибата присъстват регулярно в менюто на едва 10% от семействата, за сметка на колбасите, които остават предпочитан продукт в трапезата на българина.
Пълнозърнестият хляб и продукти също все още не са предпочитаният вариант за набавяне на въглехидрати. Отсъстват и протеини от растителен произход – бобови, грах, нахут. „Всичко това е въпрос на хранителна култура и навици, не толкова на финансови възможности“.
Тя коментира и други проблемни дефицити в организма на възрастни и подрастващи – тези на цинк и на витамин Д. Сред причините, които съобщи, за недостига на важния за растежа на детския организъм витамин са както ранното захранване с кисело мляко, за сметка на обогатените с него преходни млека, така и използването на слънцезащитни кремове с висок фактор.
По мнение на д-р Герова, вегетарианството при децата трябва да бъде въпрос на техен личен избор, а не на родителите им. „Всеки, още от вътреутробния период, има изявени хранителни предпочитания, а гладът и жаждата са толкова силни инстинкти, вградени във всеки един от нас, че ако организмът има нужда от някакво вещество, той намира начин да си го добави. Отговорност на родителите е да предложат на децата оптимален и балансиран хранителен режим. Детето само ще избере, кое е най-подходящо за него в зависимост от неговите индивидуални потребности“.
Източници: The Washington Post, Independent, The Local, The Telegraph, The New York Times, webcafe.bg, BNR
Снимка: https://livelearnloveeat.com/category/vegan-baby/