Как да четем етикетите на хранителните продукти?
Добави към моето меню
Един от съсвтите в здравословното хранене е да се пазарува с предварително съствавен списък, да не влизаме гладни в магазина и да четем внимателно етикетите на храните, които купуваме.
Днес на етикетите има Задължителни данни за храните
– Наименование
– Списък на съставките
– Съставки, причиняващи алергии или непоносимост
– Количество и категория на съставките
– Нетно количество на храната
– Срок на минимална трайност или срок на годност
– Специални условия за съхранение и/или за употреба
– Търговско наименование и адрес на стопанския субект
– Страна на произход или място на произход
– Указания за употреба
– Действително обемно съдържание на алкохол
– Със захар (и) и подсладител(и)
– Съдържа аспартам (източник на фениланин)
– Хранителна стойност (влиза в сила след 13 декември 2016 г.)
Емперичното правило е ако на етикета има съставки, които не знаем какво са или са повече от пет да помислим дали се нуждаем от този продукт. Е, оказава се, че има още неща за които да вминаваме:
„Пълнозърнестите“ храни невинаги са пълнозърнести
За това какво съдържат пълнозърнестите храни, най-често хляб, има какви ли не градски легенди. За съжаление, етикетите на пълнозърнестите печива често липсват или изискват декодер, т.е. не знаем какво съдържа хляба, който купуваме.
Силата на пълнозърнестите храни е в това, че се правят от цялото зърно, в което се съдържат естествени фибри, витамини, минерали и полезни вещества, важни за организма и даващи му необходимата енергия. Често обаче голяма част от продукта съдържа и рафинирано зърно.
Съвет: Търсим съставки, описани като “цели зърна” на етикета в списъка със съставки.
Варианти на продукт с ниско съдържание на мазнини, изготвени от изкуствена суровина
Повечето хора предпочитат храни с по-ниско съдържание на мазнини. И по принцип това е по-здравословно.
През последните години една от най-предпочитаните диета стана тази с много мазнини и малко въглехидрати.
И ако през 2010, по времето когато беше модерна диета на Дюлян, се предлагаше кисело мляко с 0,1 масленост, днес някои предпочитат сметана, каймак и започват деня си с бронирано кафе.
Съвет: За да бъде един продукт нискомаслен, мазнината е заменена с добавена захар или изкуствени подсладители. Затова е важно внимателно да се прочете етикета.
Киселото мляко е полезно, но не и подсладените кисели млека
Умерената онсумация на млечни продукти е важна и с много ползи за организма. Те са източник на белтъчини, витамини и минерали, от които имаме нужда.
Когато става въпрос за кисели млека, закупените от магазина в повечето случаи може да са пълни с добавена захар, сухо мялко, нишесте, стабилизатори… за да му придадат млечна текстура.
Затова най-добрият вариант е сами да си правим кисело мляко, ако има от къде да вземем качествено прясно мляко. Необходими са само мялко, жива закваска = “истинско” кисело мялко, стъклени буркани и желание.
Съвет: В магазина изберете млякото с най-малко съставки (изписани на етикета) Плодове, домашно сладко, овесени ядки може и сами да добавим.
“Натуралните” сокове от магазина са полезни е заблуда
Имаше време преди години, когато децата бяха малки, а Метро беше нова верига у нас, около 2000 г., когато купувахме натурални сокове на стекове. На закуска на децата им наливах “натурален сок от кутия”, в раницата за училище слагахме сокче. Това беше до деня, който прочетох съдържанието и се запитах какво представлява това в кутията.
След това, същия ден купихме сокоизтисквачка за цитрусови плодове.
Исвен, че изцеденият сок от даден плод не е толкова здравословен, колкото изяждането на цял плод, повечето „натурални“ сокове в магазините изобщо не са такива. Има много добавени овкусители, оцветители, ароматизатори. Съдържат и допълнително количество захар и други подсладители, като фруктозен сироп, който е по-вреден и от захарта.
– Здравословни закуски тип мюсли и фитнес закуски
Вземете кутията и внимателно прочетете съдържанието. След това си представете процеса по който е получена, колко калории съдържа…
Изберете овесени ядки, студено вацовани, в пакет. С тях се приготвя закуска за 2 мин сутрин като добавите сушени плодове, ядки, семена, плодове, киело мляко… има толкова много варианти според сезона и настроението ни.
Това е само малка част от „залъгващите“ полезни храни и напитки по магазините. Хранителната индустрия вече е толкова напреднала, че трябва да бъдем винаги бдителни, за да не се поддаваме на умело изготвените съблазнителни предложения на „полезни“ продукти, обвити в изкуствена пропаганда.
Какво означават надписите за срока на годност по етикетите на храните?