Последни Рецепти
Последни Статии

Какво означават надписите за срока на годност по етикетите на храните?

Добавено в Любопитно

Добави към моето меню

Когато пазарувате храна поглеждате ли какво пише на етикета, като дата на производство или срок на годност, или докога е годен продукта?
Когато сте закупили продуктите поглеждате ли колко още им остава до срока на годност? На различни продукти от козметиката, до слънцезащитния крем, до кофичката с кисело мляко в хладилника или останалия в дъното на фризера пакет с месо. Същото е и за консервите, и за купените от магазина и за домашно приготвените.
Самата аз когато пазарувам гледам за тези дати, особено при месо и риба, защото освен срока и начина на съхранение има значение, за да се запазят вкусовите качества. Признавам, че ми е най-трудно когато правя чистка на домашно приготвените консерви, поставям етикет с месец и година и това ми показва, ако нещо е останало. За съжаление, признавам, че ми се случва да изхвърлям храна. А на вас случва ли ви се? Изхвърляте ли храната, ако срокът ѝ на годност вече е изтекъл?
Ако да, то най-вероятно създавате ненужни хранителни отпадъци, така пишат някои медии, затова опитах да събера информация какво означават сроковете на продуктите.
срок годност храна
снимката е избрана така, че да не включва бг продукт, Foto: Reuters

Всъщност, повечето крайни срокове не означават, че храната не е годна за консумация след тази дата. Вместо това, те са индикация за края на един условен период, в рамките на който продуктът има оптимален вкус и състав.
На практика, това означава, че “храните с изтекла годност” няма да ви навредят, ако ги изядете; те просто не са “максимално свежи”. Препоръчителната дата за продажба също е ориентировъчна – когато изтече, магазините вече не могат да продават тези стоки на главните си рафтове, но повечето храни могат да издържат от няколко дни до месец след нея, ако се съхраняват правилно.
Датите, принтирани върху хранителните стоки обозначават максимално качество или свежест, а не безопасност, обяснява Дейвид Файкс, вицепрезидент на Food Marketing Institute. “Производителите искат хората да харесат продукта им максимално. След датата на изтичане на срока на годност има период, през който продуктът продължава да е годен за консумация – просто видът и вкусът му няма да са толкова добри”, отбелязва той. Някои от тези продукти се даряват на т. нар. хранителни банки, но много свършват на сметищата.
Според представителя на Natural Resources Defense Council (NRDC) Дана Гъндърс един от проблемите е, че нито един от традиционните начини за обозначаване на храните всъщност не казва на потребителите кога да изхвърлят даден продукт. Ето и какво означават най-често срещаните обозначения върху хранителните стоки:
Дата на пакетиране: Това е денят, в който е произведен даден продукт. Може да е полезен в случай на изтегляне на продукта от търговската верига.
Срок за продажба: Бележка към търговците, която им указва кога да свалят даден продукт от рафтовете на магазините. Продуктите могат да се използват и след тази дата, но магазините обикновено ги изтеглят, тъй като потребителите нямат доверие на подобни изделия. Млякото, например, обикновено е годно за консумация до пет дни след срока за продажба.
Най-добър до: Това е бележка към потребителите и обикновено е с по-дълъг срок от срока за продажба. Обозначава кога качеството и вкусът започват да се влошават, въпреки че продуктът е годен за консумация и след тази дата. Колко бързо ще се развали даден продукт зависи от това как се съхранява и обработва. Консервираните храни например имат на практика безкраен срок на годност, ако консервата не е увредена, дори и вкусовите им качества да се влошат.
Годен за замразяване до: Напомняне, че замразяването на продукта може да удължи неговата годност. Млякото например, може да издържи един месец във фризера.
Според Гъндърс потребителите имат нужда от по-ясен език. За трайните стоки например може да се принтира датата на опаковка и фраза като “максимално качество три месеца след датата на пакетиране”. Друг вариант е да се препоръча използването на дадено изделие в рамките на определен брой дни след отварянето им. Малотрайните стоки, които могат да причинят вредни последици за здравето, могат да бъдат етикетирани с обозначения като “опасни за употреба” след определена дата. Нещо повече, NRDC настоява крайният срок на продажба, който е важен само за търговците, да бъде скрит или кодиран, така че да не обърква потребителите.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории