Да се справим с есенната умора
Добави към моето меню
Как да се справим с есенната умора
Есента настъпва, има и циганско лято, има и дни сиви, облачни и мъгливи, студени и с малко светлина. Това действа потискащо и намалява енергията на организма. Метаболизмът се забавя, умората настъпва по-лесно, трудоспособността намалява, настроението е някак подтиснато… Как да поддържаме форма и добро настроение за да посрещнем предизвикателствата на новия ден. Няколко полезни съвета
• Започнете деня със закуска, пълнозърнеста, богата на протеини – те преобразуват по-бавно глюкозата и затова поддържат добро енергийно ниво по-дълго време. Може да бъде купичка овесени ядки с плодове, варени яйца или омлет със зеленчуци и сирена.
• Сутрешна гимнастика – 10 мин са достатъчни, може да са упражнения за дишане, слънчеви упражнения, йога, препоръчвам серията на Sara Ivanhoe, Yoga for Dummies, може да ги намерите онлайн и на английски или на руски. Ако не можете да се организирате или няма време ходете пеша. Кратката разходка е също толкова полезна. Обедната почивка е време, което може да използвате за движение също. Няколко упражнения, дори докато сме пред компютъра, също раздвижват тялото.
• Намалете кафето. Една до три чаши кафе на ден са достатъчни. Изследвания сочат, че в такава умерена доза подобрява когнитивните функции, особено с напредване на възрастта. Други наблюдения показват, че при хората, които редовно употребяват средноголеми количества кофеин, е налице намален риск от деменция и болест на Алцхаймер.
• Пийте повече течности, за възстановяване на водния баланс е достатъчна вода, но ако предпочитате сок, най-добре е той да е прясно изцеден и без добавена захар или билков чай.
• Не пренебрегвайте съня! Човек се нуждае средно от поне 7-9 часа сън. Ако дори една нощ не спите толкова, опитайте на следващия ден да подремнете за 10-20 минути. Медитация или автогенна тренировка помагат за прочистване на съзнанието и освежава. Правилно прилаган, този метод буквално рестартира мозъка.
• По-малко стрес. Добрата новина е, че най-достъпното и ефектно средство да се справим е дишането. Всичко, което е нужно, е да се фокусираме върху него и да следваме нормалния му ритъм. Не подценявайте дишането. Занимавала съм се с тай чи, айкидо, йога – това, което изглежда най-лесно се оказва най-трудното – да се научим да дишаме. В планината и при занимания със спорт дишането също се оказва много важно. Още по-лесно се получава с усмивка – тя отпуска лицевите мускули и допълнително освобождава напрежението.