Капански рецепти
Добави към моето меню
На 8 септември 2018 г. в поповското село Садина се проведе осмото издание на традиционния капански събор “Здрав корен – жив дух”.
Капанците са етнографска група българи, живеещи в Североизточна България – Разградска и Търговищка област. Капанци са жителите на селата Дряновец, Осенец, Садина, Паламарца, Гецово, Топчии, Кривня, Каменово, Ушинци, Желязковец, Люблен, Доброшката махала на Разград и на градовете Сеново, Цар Калоян, Опака, части от Попово и др. Към тях се причисляват и т.н. гребенци ( наричани и елийци т.е. кореняци) в Силистренските и Тутракански села и отвъд Дунава
Кухнята на този район е представена при нас само с рецептата на Веси Казакова, която е от град Попово за
Раки – пълнени сухи пиперки с булгур и кисело зеле по капански
Затова събрахме още няколко рецепти:
ТАРАНА
В тенджера се слага да заври чорба, в която са разтворени 203 лъжици брашно за леко сгъстяване. В купа се надробява хляб. Залива се с посгъстената зелева чорба. Поръсва се с черен пипер, по желание и с червен пипер и стрита суха люта чушка.
Тараната се поднася като бърза и лека закуска през студените зимни дни.
ТРИЕНЦА
От брашно, вода и лъжичка сол се стриват малки трохи – тестени топчета, които се прекарват, трият после през сито, за да се останалото полепнало по тях брашно. В подсолена вряща вода се пускат тези трохи да се сварят. Изваждат се с решетъчна лъжица и се изсипват в намаслена тавичка. Разстилат се равномерно. Насипват се със счукани орехи. Слагат се да се запекат във фурната.
Така приготвената триенца при поднасяне се поръсва обилно със захар или смлени орехи.
САЛАТА ОТ ПИПЕР И ПРАЗ
10-15 сухи пиперки, измити, изчистени от семки и дръжки се нарязват на едричко. Празът – също. Попарват се в подсолена вода и се изваждат с решетъчна лъжица. Поднасят се като салата през зимата, или пролетта, подправена с оцет, олио, черен пипер, юзъм.
Същото, залято със зеленца /зелев сок/, може да се сервира като лека супа.
През полетта праза може да се замени с попарен свежо набран лопуш или коприва., ако са ви истанали още от сушените чушки през зимата.
ПРОЛЕТНА САЛАТА ОТ БАКЛЯН ЛИСТ
Набират се млади листа от бакла, пера зелен лук, стрък зелен чесън. Измити и наредени се подправят със сол, оцет, олио и магданоз.
Баклата е днес полузабравена, но баклата е нещо, което се сее в почти всеки двор в ранна пролет, защото става първа. Освен популярната и много вкусна чорба от бакла и джанки се оказва, че листата на баклата може да се използват за приготвяне на салата.
САЛАТА ОТ ПЕКАН ЛУК
В тавичка във фурната или направо заровени в жарта се изпичат 20-30 глави зрял лук. След изпичане, лукът се обелва и нарязва на едро. Подправя се със сол, оцет, олио, магданоз и черен пипер. По желание могат да се добавят маслини.
САЛАТА ОТ ЗЕЛЕН БОБ
Зелен боб – измит, изчистен и нарязан, се задушава в подсолена вода. Изважда се, оцежда си и се поднася като вкусна лятна салата, подправена с оцет, олио, копър, юзън, магданоз, счукан чесън. Такава салата може да се приготви и през зимата с консервиран зелен боб.
СУПА ОТ БАКЛЯН ЛИСТ И ЛОЗОВИ ЛИСТА
През пролетта се набират млади бакляни и лозови листа, измиват се и се нарязват. Зелени пера или сух лук се нарязва и запържва в мазнина. Добавят се листата, червен пипер и се залива с вода. Като заври, супата се посолява и се добавя ориз. Подправя се с кисело мляко и яйце, поръсва се по желание с магданоз, юзън, черен пипер, счукан чесън или нарязан на ситно стрък зелен чесън.
ЛЯТНА РАЗХЛАДИТЕЛНА СУПА
Прясна зелка се нарязва на ситно. Посолява се и се омачква. Слага се в по-голяма тенджера, притиска се и се залива с повече вода, топла, за да ферментира по-бързо. Сервира се студена с натрошена/стрита/ суха люта чушка или нарязана на ситно зелена. Поръсва се с чубрица. Съхранява се няколко дни на хладно.
По желание към зелката може да се нареже целина, червена и зелена пиперка – тогава при сервирането видът на разхладителната супа е още по-приятен.
ТАРАТОР БЕЗ КИСЕЛО МЛЯКО
Една средно голяма краставица се нарязва на дребно. Овкусява се с 8-10 скилидки чесън или 1-2 стръка нарязан на ситно зелен чесън, сол, оцет, копър, по желание и олио. Разрежда се само с вода. Поднася се студен, поръсен със счукани орехи/или смлени/.
Такъв таратор може да се направи по същия начин, като вместо краставица се приготви с наситнена маруля или с репички.
БАКЛЯНА ЧОРБА
Млада бакла се измива, почиства и нарязва. Стрива се със сол между дланите – да омекне и да се изчистят власинките. Измива се от солта. Сварява се в леко подсолена вода заедно с 20-30 броя зелени кушерийки/джанки/. Запържва се с една глава лук или 2-3 стръка зелен лук в 3-4 лъжици мазнина. По желание може да се добави червен пипер. Смесват се сварената бакла и джанките със запръжката. Долива се вода, прибавя се ориз. Вари се на тих огън. Преди поднасяне се прибавя юзън и счукан чесън, магданоз.
По същия начин с кушерийки се прави чорба със зелен боб.
СУПА ОТ ТИКВИЧКИ
Почистен, измит и нарязан на дребно лук се задушава в мазнина. Добавя се обелена и нарязана на кубчета тиквичка и се запържва. Посолява се и се залива с хладка вода/2-3 чаши/ и се вари на тих огън до омекване на тиквичката. Добавя се ориз. Вари се още десетина минути. Щом оризът се свари, до нужната гъстота на супата се добавя сварено прясно мляко, много копър и чесън. Може да се консумира и топла, и студена.
ПЕПЕРУДЕНА МАНДЖА/ПЕПЕРУДЕН БУЛГУР/
1 Глава лук, нарязан на дребно/или 3-4 стръка зелен лук/ се запържва в мазнина, добавя се измит и нарязан лопуш и се обърква с лука. Прибавя се предварително измит и накиснат булгур, лъжичка червен пипер и се залива с вода. Вари се на тих огън до готовност на булгура и желана гъстота. Подправя се с пресен юзъм.
ТИКВА С БУЛГУР И ОРИЗ
В мазнина се запържва 1 глава наситнен лук до златисто, добавя се 1 чаша ориз и 1 чаша булгур, предварително измит и накиснат. Прибавя се тиква сорт „Балка“, нарязана на кубчета или настъргана на едро ренде. Подправя се със сол и чубрица. Залива се с вода и се запича в тавичка. Може да се поднесе като ястие, нарязано на квадратчета – като гарнитура. Когато в яденето се сложи само щипка сол, а се подслади със захар, се получава много вкусен десерт.
БАКЛА – ЯХНИЯ
В подсолена вода слагаме да се свари млада бакла – изчистена, стрита със сол и премита, 20-30 броя кушерийки. В мазнина запържваме 1 глава лук или 2-3 стръка зелен лук. Добавяме 1 лъжица брашно, червен пипер, доматено пюре. Смесва се със сварената бакла и кушерийки. Ври на тих огън. При поднасяне – юзън и чесън.
ПИЛЦЕТА
Нарязва се една главичка лук на ситно и се запържва в повече мазнина до бледо розово. Прибавя се 1 чаша ориз и се пържи до „стъклен“, 1 чаша булгур/предварително измит и залят с гореща вода да набъбне/. Подправя се със сол, черен пипер, копър, юзън и се залива с 1 чаша вода. Когато течността се поеме, плънката се дръпва от огъня. Вземат се лозовите листа – пресни/леко попарени/ или консервирани. Започва оформянето на сармичките. Лозовият лист се поставя в чиния, като се гледа лицевата страна на листа да бъде към чинията, за да може приготвената сърма да има лъскав и гладък вид. С чаена лъжичка се поставя от плънката върху него. Завива се малка стегната сарма. Приготвените сармички се нареждат в тенджера, на дъното на която предварително са наредени лозови листа. Между сармите се слагат клончета юзън. Залива се с 2 чаши леко подсолена вода, притискат се отгоре с чиния и се варят на много тих огън, докато се поеме напълно течността и оризът и булгурът са готови.Сервират се изстудени, подправени с кисело мляко, чесън и копър. Вместо кисело мляко, при поднасяне може да се подправят с оцет, поразреден с вода, копър и чесън/наситнен, настърган или пресован/ и малко олио за гланц.
КАША ОТ БЯЛО ПИЛЕШКО/КОКОШЕ/ МЕСО
В мазнина до златисто оцветяване се запържват 3-4 лъжици брашно, разрежда се с врящ бульон от вареното пиле, като се бърка непрекъснато, докато се получи гладка каша. Прибавя се свареното и нарязано на дребни късчета месо, счукан чесън, черен пипер, при необходимост – още сол – месото и бульона при варене са овкусени. Яденето се оставя да ври на слаб огън, без разбъркване, докато мазнината избие на повърхността. Поднася се веднага след приготвянето.
Ако след запържване на брашното се прибави лъжичка червен пипер, кашата се оцветява.
МАЛАЕНИК
Приготвя се гъста каша от царевично брашно, лъжичка сол, сирене и кисело мляко. Обърква се хубаво и се изсипва в намаслена тавичка. Заглажда се с лъжица. Пече се на умерено гореща фурна. Тогава малаеникът е още по-вкусен. Вместо с кисело мляко, може да се приготви с прясно мляко или с вода.
Малаеникът е предшественик на така наречената „мързелива баница“, която се приготвя от брашно, яйца, кисело мляко, сирене и соба бикарбонат.
Рецептите са от https://sadina.webnode.com/zabelezhitelnosti/kapanski-yastiya/