Последни Рецепти
Последни Статии

Как да накараме децата да ядат здравословно

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Всички познаваме изрази като „Хайде още една хапка“ и „Няма да станеш от масата, докато не изядеш всичко“ и сме се сблъсквали с трудностите да накараме децата да ядат повече зеленчуци и плодове.
Да се представят зеленчуците и плодовете като апетитна храна е в това да убедите детето (toddler – възрастта от 3 до 7 годинки), че всъщност свежата зелена храна е вкусна и полезна. Дженифър Андерсън е майка и специалист по здравословното хранене, която споделя съветите си за ежедневното меню на децата си в Instagram профила си @kids.eat.in.color.
На сайта https://kidseatincolor.com Тя казва: Аз съм майка на две деца. Моята цел е да ти помогна да научиш децата си да ядат зеленчуци и да опитват храни без битки. My goal is to help you teach your kids to eat veggies and try foods without a battle! Разгледайте го за още полезни идеи. Някои от идеите можете да прочетете тук, като в началото на всеки съвет споделям защо това е полезно, като майка на две деца.

kids eating pix 3

Как да накараме децата да хапват здравословно

– Сладки трикове – сваляме сладката награда от пиедестала
Или познатото правило, че желания сладкиш от поредната реклама или шоколадовото яйце не трябва да са награда.
„Когато сервирам бонбони или друго сладко, се опитвам да го сервирам заедно с основното ядене. Така свалям сладкото от пиедестала му, а и е по-полезно за зъбите. Освен това по този начин децата често ядат повече от яденето, защото не са обсебени само от бонбоните.“

kids eat in color

Игра на цветове
И тази идея е позната. Детето се храни по-добре, ако храната е поднесена интересно и цветно.
Ако сервирате чиния само с червено зеле, детето едва ли ще изяде и хапка. Но ако му представите порция с цветовете на дъгата, с която да се забавлява, докато я подрежда и хапва, изядените зеленчуци със сигурност ще са повече. „Клечките за хранене са страхотни за децата. Моите започнаха да ги използват между 2 и 3 години, като има различни и безопасни пластмасови варианти, с които децата възприемат храненето като игра.“

Полезни асоциации
Когато детето се включва в приготвянето на храна и по време на хранене може да му разказвате за ползите от различните хранителни продукти. Да използвате различни книжки, истории… Това добре са го хванали като вълна от Лидл и през септември 2019 започна кампания с награда играчки, като са им дадени имена и има различни комикси с тях.
„За да научат децата какво влияние имат различните храни върху тялото им, се опитвам още от ранна възраст да ги науча на някои от основните принципи на хранене. Използвам на практика действителни примери, но ги обяснявам с цветове, така че да може едно 3-годишно дете да ги разбере и запомни. А най-лесно е, когато асоциират полезното с цветове: червените храни ти дават здраво сърце, оранжевите ти помагат да виждаш в тъмното, жълтите помагат на тялото да расте по-бързо, зелените ти дават суперсили да се бориш с болестите, сините и лилавите ти дават силен мозък, белите ти дават енергия.“

Плодове вместо зеленчуци
Включвайте в храненето на детето колкото може повече свежи сезонни плодове и зеленчуци. Давайте му да опитва, да харесва и по-често му предлагайте от предпочитаните от него. И бъдете креативни в предлагането, ако например не харесва малини, защото имат семенца, предложете му ги прецедени на сок.
„Ако детето упорито отказва да яде зеленчуци, сервирайте му повече от любимите му плодове вместо това. Може би сте чували, че в плодовете има много захар и затова трябва да се ограничава консумацията им, но това не е вярно. Моля, не ограничавайте, освен ако детето има проблеми с храносмилането или други медицински проблеми. Плодовете са заредени с всички витамини, минерали, антиоксиданти и фибри, от които едно дете има нужда, за да расте здраво.“

Вместо месо
Хранене без месо става все по-водеща тенденция. Ако детето откаже да яде месо то включете в храненето растителни и млечни храни, които съдържат протеини и витамини, като В12 е много важен.
„Детето ми абсолютно отказва месо, но това не е повод за притеснение. Повечето деца и възрастни нямат необходимостта да ядат месо, за да са здрави. Всъщност диетите, които съдържат по-малко или никакво месо, често могат да имат силни ползи за здравето, а и има много други разнообразни варианти, с които да си набавите протеини.“

Клъцни/срежи
Познато ни е! В нашето детство ни редяха филийката на влакче. Няма по-сладка ябълка от тази, която дядо ви е откъснал и нарязал за вас… Ако имате желание и време, ще намерите много идеи как да поднасяте по-интересно храната заедно с вашето дете.
„Моята майка винаги казва: „Ако искаш детето да яде ябълка, нарежи я!“ Това е нещо като магия… но не и за нас, майките, които трябва да режат всичко. Има ли нещо, което вашето дете ще яде само подготвено? Нарежете и наредете весело в чиния и поднесете на малкия лакомник!“

Преди сън
Преди сън не е добре да се яде. Знаете правилото, че последното хранене трябва да е 2 часа преди сън. Затова не давайте на детето си преди сън храна, която може да бъде определена като награда, лакомство или предпочитана. Дайте му плод, чаша мляко…
„Защо бихте давали закуска преди лягане? Или защото детето е гладно преди сън, или защото често се буди посред нощ от глад. Ако и на вас ви се случва, препоръчвам да сервирате нормална храна, а не снаксове или нещо вредно набързо. Ако детето знае, че го очаква нещо подобно след вечеря, със сигурно няма да иска да изяде порцията си в очакване на „по-доброто“ хапване. Менюто при мен включва ябълки и фъстъчено масло или бананово смути – тази „закуска“ е последният шанс да набавите нужните хранителни вещества, пропуснати през деня.“

Още идеи: Как да научим децата да обичат здравословна храна

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории