Последни Рецепти
Последни Статии

Хранене при колит, гастрит, язва

Добавено в Здраве, Здравословно хранене

Добави към моето меню

Хранене при колит, гастрит, язва
Стресът и нервните разстройства причиняват колит и гастрит

Колитът представлява възпаление на лигавицата на дебелото черво. Той бива остър и хроничен. При острия обикновено се засяга едновременно и лигавицата на тънкото черво (ентероколит). Той се характеризира с остро начало, диарични изхождания и коликообразни болки по хода на дебелото черво. Понякога се установява и покачване на температурата.

Причини За възникване на хроничния колит играят роля много фактори – инфекциозни причинители, отравяния, нарушения на храненето и грешки в диетата, имунни и алергични механизми, нервни разстройства и др.

Симптоми Независимо от причинителите основните клинични признаци са общи. Болков синдром, диспептичен синдром, диария или запек, а в по-тежки случаи и кръвоизливи от червата.
Болките в корема са почти постоянно явление при болните от хроничен колит. При тяхното усилване се говори за изостряне на колита и, обратно, при затихване се приема, че процесът отзвучава. Те се локализират в тази част на корема, където е разположен заболелият участък. Болките могат да бъдат като колика или с постоянен тъп характер. Обикновено се влияят от акта на дефекация. Преди него се изострят, след това намаляват. Болката се дължи на разпъване на дебелото черво от образуваните в него много газове (метеоризъм), които го разпъват, и това дразни нервните окончания.

Апетит Така нареченият диспептичен синдром включва липса на апетит, тежест и подуване в корема, много газове, горчив вкус в устата, куркане на червата. Метеоризъм имат около 90% от страдащите от колит, а куркане на червата – 85%. Образуването на много газове в червата е най-честият синдром при колита. Дължи се на разграждането на въглехидратите до образуване на водород, метан, сероводород, въглероден двуокис и други газове. Това от своя страна води до нервно-съдови реакции – главоболие, виене на свят.

Последици Ритъмът на изхождане се нарушава – диария, запек или редуване на двете състояния. Диарията се дължи на усилена перисталтика и при хронични колити обикновено не е обилна. Запекът е по-често срещано явление и представлява задръжка на изпражненията за повече от 48 часа.
При по-тежки случаи може да се получат чревни кръвоизливи, които да бъдат обилни, явни или скрити.

Лечение на колит и гастрит
Лечението на колитите е според причинителя и, разбира се, се извършва под лекарско наблюдение. Много важна е профилактиката – хигиенно-диетичният режим, избягване на стреса и нервните разстройства.
Доказано е, че травмиращи психиката агенти често довеждат до проблеми от страна на червата. Всяко нарушение на хранителния режим може да доведе до нов тласък на заболяването, затова и лечението на колита е трудно и изисква постоянство при спазване на предписаната диета и начин на живот.

Язвата
Язвената болест е сред най-често срещаните хронични проблеми на храносмилателната система. Тя засяга около 10% от хората в световен мащаб.

В основата на болестта стои бактерията Helicobacter pylori, която се развива върху лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника. Лекарите смятат, че в повечето случаи болните имат наследствена предразположеност, но важна роля за появата на язва играят и други фактори като пушене, алкохол, хранителен режим. Според някои от учените стресът и напрежението също може да доведат до увеличаване на стомашната секреция, а оттам и до образуване на язва.

Язвената болест има хроничен характер, като през пролетта и есента болките се изострят. Причината за това е в липсата на достатъчно витамини за организма, както и най-общо поради преходността на сезоните.

Когато човек страда от язва на стомаха, то болките са локализирани в горната част на корема и се появяват десетина минути след хранене. Болката при язва на дванадесетопръстника пък обикновено се проявява през нощта. Често болните са раздразнителни, не могат да спят добре, имат ниско артериално налягане.

Установено е, че “предпочитаните” болни от язва на дванадесетопръстника са млади мъже, а стомашната язва поразява най-често по-възрастните. Докторите са установили и още една любопитна закономерност. Хората с кръвна група А боледуват по-често от стомашна язва, а онези, които са с нулева кръвна група страдат повече от язва на дванадесетопръстника.

При криза не бързайте да успокоявате болките с алкохол – това може да е не само временно, но и много опасно решение, което да предизвика кръвоизлив или други усложнения, напомнят докторите. Содата за хляб също е неподходящо лекарство. Макар симптомите да изчезват за кратко, содата може да навреди за в бъдеще. Причината е, че при приемането й се получават мехурчета в стомашното съдържание, по които се полепва киселина, а после се качват нагоре към хранопровода. Натрупвайки се там, след години те може да доведат до язвички на хранопровода, което също е сериозен здравословен проблем.

Лекарите препоръчват на хората с проявена язва да спазват определен хранителен режим. Най-важното е да избягват люти, пикантни и солени храни, защото това дразни стомаха. Освен това е необходимо да се ограничат продуктите, богати на целулоза, която също е противопоказна при стомашния проблем. Според лекарите в 90% от случаите на кръвоизливи или други усложнения след язва болните са консумирали боб или зеле или пък комбинацията от двете храни.

В менюто на страдащите от язва трябва да има повече белтъчини от животински и млечен произход. Хубаво е болните от язва да хапват по малко, но често. Важно е да се има предвид, че цигарите и кафето стимулират стомашната секрекция и затова е препоръчително да се ограничат.

При оплаквания, които продължават повече от 2-3 дни, хората непременно трябва да се обърнат за консултация към специалист гастроентеролог, който ще им назначи изследвания. Ако не го направи навреме, болният рискува да получи сериозни усложнения – например кръвоизлив.

Хлебната сода прави киселини
В малки количества тя лекува, но предозирането й дразни стомаха

С настъпването на есента зачестяват случаите на гастрити. Хората все по-често започват да се оплакват от парене, оригване, киселини в стомаха. Много от тях опитват да се самолекуват. Ако продължително време се вземат противокиселинни (антиацидни) препарати или сода за хляб
обаче, се стига до слабост, стягане на мускулите, главоболие.
Първата реакция на хората, страдащи от гастрит, е при болка да вземат лъжица сода за хляб. Ако не помогне, количеството се увеличава. От хлебната сода под влияние на солната киселина в стомаха обаче се образуват натриев хлорид и въглероден двуокис. Натриевият хлорид дразни и без това възпалената лигавица на стомаха и червата. Въглеродният двуокис, който е газ, разтегля стомашните стени и стимулира образуването на хормона гастрин. Той от своя страна повишава количеството на солната киселина. Получава се порочен кръг и състоянието на болния се влошава. Ето защо сода за хляб може да се пие само в малки количества. Най-добре е да се комбинира с някои антиацидни прахове, които се изписват от лекар. Калциевият карбонат също потиска киселинността на стомаха. Но ако се приема в големи количества, кръвта се пресища с калций. Появяват се запек, главоболие, жажда, обща слабост. Образуват се бъбречни камъни.

Препаратите против киселини или т. нар. антиацидни вещества, се предписват само от лекар, за да се неутрализира солната киселина в стомаха. Те не са безвредни. Когато се приемат в големи количества или в нормални дози, но за повече от два месеца, могат сериозно да навредят на организма. Затова хората трябва да бъдат много внимателни.
Предозирането им води до липса на апетит, слабост, повръщане, стягане на мускулите. Невъзприетите от организма вещества (например алуминиеви и магнезиеви соли) потискат усвояването на белтъчните и фосфорните соли. Пострадалият започва да се оплаква от болки в кръста и липса на апетит. Образуват се бъбречни камъни, а при съществуващо бъбречно заболяване може да настъпи магнезиево отравяне. То се проявява с главоболие, повръщане, залитане, нарушения в говора, безсъзнание. Повечето антиацидни средства неутрализират действието на антибиотиците и сърдечните препарати. Тези лекарства трябва да се приемат поне един час преди или след антиацидното средство. Важно е да не се прибягва до самолечение с антибактериални препарати.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории

4 Comments

  1. 1
    Hristina // November 24th, 2006 at 2:39 pm

    zdraveite az sym na 15 godinii imam kolit! Hodih pri mnogo lekari no ni6to ne Mi pomaga! Moje li da mi pomognete?

  2. 2
    Biliana // February 12th, 2007 at 7:24 am

    Zdravei!Az sam na 30 i sasto imam kolit.Ot kakto se zapoznah s hraneneto po Aiurveda niamam nikakvi problemi-opitai-s nego hem podarjas edno i sasto teglo,organizma ti e s minimalno toksini i kolita utihva-vse edno go niama

  3. 3
    miroslava xrixtova // March 3rd, 2007 at 7:12 pm

    zdraveite az siam na 24 i ot 2-g. imam kolit aivno e xronicen za6oto ne me boli postoainno no sega siam bremenna i me boli po4ti postoainno ot 1-m. neznam dali tova ne pre4i na bebeto.

  4. 4
    razvetka_13 // March 16th, 2008 at 11:33 am

    Hristina 6te mi byde6 dosta blagodarna.Az sy6to imam kolit,doktorite ne mi pomognaha izob6to.Moga da ti dam edna bilka,koqto pomaga,no trqbva vreme.Kazva se KOOREN OT AIR(SLADKOVODEN PAPUR)prodava se po4ti vyv vsqka apteka s recepta.struva okolo 0,80lv.Nai-vajnoto ne6to oba4e e da si spazva6 dietata na hranene.TOva 6te ti pomogne.Ako iska6 da me pita6 o6te ne6to moq email e razvetka@abv.bg.Uspeh.