Козунак за Великден
Добави към моето меню
Какъв козунак купуваме в магазина
В козунаците през 2018 г. не са открити синтетични багрила, но изобилстват от Е-номера и заместители. Това показва проучване на „Активни потребители”, което анализира състава на индустриално приготвени козунаци. Информацията е извлечена от етикетите, т.е. от това, което самите производители са декларирали.
Фабрично приготвените козунаци често съдържат имитиращи съставки. Как се приготвят те и как да познаем качествените такива?
Цената е ориентир. Няма как козунак направен с мляко, яйца, масло, орехи, стафиди да струва 2 лв. Добрият козунак струва около 8-10 лв. Козунак се познава и по цвета. Само с масло и яйца няма как да добие патешко-жълт цвят. Познава се и на допир и на вид.
Може да купим мозунак без мляко и без яйца! Козунак ли е това?
За да се направи хубав кизунак е необходимо търпение, желание, проверена рецепта, време за да се омесе, да втаса и да се опече. И качествени продукти.
Идеята да приготвите сами козунак е решение. Дори да не стане съвършен на вид, да не е на конци, ще е по-вкусен от това, което се предлага. Може да се направи без глутен или без млечни.
Над 150 рецепти за козунак и козуначена пита, кифли, рула, сладкиши с козунак. Опитайте
Отделно е проведен и лабораторен тест за наличие на оцветителя Е102 (тартразин). В проучването са включени 16 марки козунаци, закупени от търговски вериги и Женския пазар в София през месец март. Изследването потвърждава задълбочаващата се тенденция у нас качеството на продуктите да се влошава.
От 16 марки козунаци при една напълно отсъства задължителната хранителна информация на етикетите. Такова нарушение се наблюдава много често при предлагането на непакетирани предварително храни като приготвяните на място във веригите хлебни изделия и готови топли и студени храни. Резултатите показват, че в 11 от проверените марки липсва краве мляко, а при една марка са спестени и яйцата или друг техен заместител.
Данка Янкова, позната от кулинарнте групи сподея следната идея: Ето ви и идея да подарите козунаци на близки и приятели. Опаковани във фолио за свежо съхранение и със самозалепващо етикетче изглеждат по-добре и от купешките.
А за тези, които планират времето си и се притесняват, че няма да им стигне – тестото за козунака може да се съхранява няколко дни във фризера.
Има и рецепта за козунак с нощно втасване
Козунак от “нощно” тестоИмето му подсказва, че втасва през нощта, а на другия ден печете
Пестенето от класически съставки води до добавяне в козунаците на „модерни“, индустриално произведени суровини, напомнят от организацията. Усреднено във всяка марка са вложени две нетрадиционни съставки – между 1 и 3 за всеки продукт. Това са сух глутен, яйчен меланж, суроватка и палмова мазнина. Очевиден е стремежът да се използват по-евтини заместители на яйцата, млякото и слънчогледовото олио, както и по-нискокачествено брашно, подобрявано с прибавяне на глутен и ензими.
Нискокачествените суровини и заместители водят до използването в индустриалните рецепти и на множество технологични добавки. Такива са описани на етикетите на всички проверени в изследването индустриални продукти. Усреднено във всяка търговска марка се съдържат шест добавени Е-номера. Те са предимно емулгатори, ензими, антиоксиданти, консерванти, киселинни регулатори, оцветители и други.
При 10 от марките е вложен естествения оцветител каротин. Положителна тенденция е, че тази година в продуктите не е открито влагане на жълтата боя тартразин (Е102).
За какво да внимаваме при пазаруването около Великден?
Хората да не се изкушават от примамливи оферти на амбулантни и временни търговци по Великденските празници, а да предпочитат търговски обекти. Това препоръча председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов в предаване по Дарик радио.
Той посочи, че целта на контролните органи е да бъде ограничено до минимум нерегламентираното предлагане на хранителни стоки и на продукти, които могат да застрашат здравето и подчерта, че в последните години такива случаи все по-рядко се срещат.
Комисията и Българска държавна агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършват превантивни проверки на най-често пазаруваните хранителни стоки за Великден – козунаци, яйца, агнешко месо.
Бъдете внимателни с Великденските намаления – има риск от фалшиви отстъпки, най-често това е игра с цените в пнлайн магазини, затова сравнявайте цените.
При туристическите пътувания резервациите в последния момент около Великден са доста рискови, защото отвсякъде ще започнат да ни заливат т.нар. “топ оферти”. Съветът е не се доверявайте само на гръмки анонси и проверяйвайте. Уверете се, че насреща стои реален търговец и че той може да ви предложи условия, каквито очаквате да получите.