Зърнени кълнове гонят пролетната умора
Добави към моето меню
Зърнени кълнове гонят пролетната умора
Случва ли ви се след тежък работен ден и всекидневното изморително пътуване до дома да изпитвате само едно желание – по-скоро да заспите. Ако отговорът е “да”, значи трябва да вземете мерки срещу умората. В края на зимния сезон тя се провокира от недостиг на светлина и ниска двигателна активност поради мрачното време и студа.
кълнове жито – кълновете са здравослона и полезна храна в края на зимата, доставят на организма необходими вещества и зареждат с енергия.
Също и от непълноценно хранене, при което преобладават въглехидрати и мазнини, а витамините и микроелементите, доставени от пресни плодове и зеленчуци, са крайно ограничени.
Този вид изтощение, известно като
пролетна умора,
може да настъпи заедно с парене на очите, замъглено зрение, разсеяност, изпотяване на ръцете, чувство за общ дискомфорт. В такива случаи не е разумно да се шофира. Статистиките сочат, че умората е причина за около 30% от тежките катастрофи. На практика усещането за отпадналост е толкова широко разпространено, че рисковете от него се пренебрегват.
Подобно усещане понякога съпътства прилагането на строги диети за отслабване, които лишават организма от жизненоважни хранителни съставки. Отпадналост настъпва и при недобре дозирано приемане на диуретици.
Кълнове гонят неразположението
Независимо каква е причината за вашето изтощение, начинът на хранене може да засили оплакванията ви или да ги облекчи.
Според нутрициолозите при умора храненето трябва да бъде балансирано, с ограничаване на мазнините и простите захари и повишаване на баластните вещества. Не бива да се консумират храни с високо мастно или захарно съдържание, защото те предразполагат към ленивост.
Задължително е да се приемат повече течности. Най-добре да се редуват различни видове минерална вода.
Идеално е, ако наблегнете на рибата. Редица проучвания сочат, че организмът се тонизира при всекидневно приемане на храни, които съдържат омега 3 и 6 мастни киселини.
При умора особено полезна е една от тези мастни киселини – ейкозо пентаеновата. Тя възстановява нарушения баланс на незаменимите мастни киселини в организма.
С добър тонизиращ ефект се отличават пресните плодови и зеленчукови сокове, както бирената мая и медът.
Изключително полезни са прораслите житни зърна. Прибавени към прясна салата или смесени със сок, тези зелени стръкчета доставят на организма белтъчини, минерали и витамини. Особено богати са на витамин Е. Може да се използват различни зърна. Ще ги намерите в специализираните магазини, където се продават семена за посев.
Най-богати на витамин С са кълновете от ечемик.
Калций доставят от семената на босилека и слънчогледа.
Желязо – семената от моркови, спанак, червено цвекло, праз.
Освен житото на витамин Е са богати кълновете на овеса, нахута и лещата.
Това е една рецепта, с която може да започнете деня си, така че към обяд да не усещате умора:
Смесват се по една супена лъжица:
житни кълнове,
смлени орехи, кълнове от сусам,
стафиди и настърганата кора от лимон. Прибавяте и изцедения сок на половината лимон.
Струва си да опитате тази нискокалорична закуска.
Как да си приготвите кълнове?
За да си приготвите зърнени кълнове, изсипете в стъклен буркан шепа добре измити зърна. Налейте вода, колкото да ги покрие. Зърната се оставят така за една нощ. На другия ден излишната вода се излива, а набъбналите зърна се изплакват обилно през цедка. Връщат се в буркана и същата процедура се повтаря два пъти дневно в продължение на минимум четири дни.
Зърната са готови за консумация, когато покълнат.
Април 25 2006