Бъдете внимателни с модерните храни
Добави към моето меню
Широко разпространено е мнението, че модерните храни и методи на хранене са здравословни и влияят добре на нашия организъм. Разбира се, има доза истина, но като всичко и това трябва да бъде с мярка.
Проверено в сила са препоръките за балансирано хранене, с колкото се може по-малко преработени храни, като се храним сезонно и с местни храни е добрата практика.
Не случайно през 2019 г. като най-здравословна диета се препоръчва средиземноморската диета, която е по-скоро начин на хранене. (според американски медии тя изпреварва дори кето диетата, която бе най-популярната диета на 2018 г.)
– Ние не искаме яйца, месо, риба, млечни и без глутен. Какво ще ни препоръчате?
– Такси
През 2018 г. подобни картинки отразяваха крайностите в храненето, което често се свежда до – без глутен, без млечни, без захар, без … годината в която високомазнинното хранене стана модерно.
– Вегански храни
В последните няколко години веганството навлезе в пълна сила и в България. Не забравяйте обаче, че с този начин на хранене вие лишавате организма си от основни вещества. Ако сте вегани, трябва да намерите начин да си набавяте всички необходими витамини и минерали.
Не изпадайте в крайности. Ако ли, следете показатели си, правете си изследвания и ако е необходимо приемайте витамин В комплекс (Витамин В12!) и магнезий, преди да се озовете пред лекарския кабинет.
– Киноа и други зърнени култури
Те се наричат супер храни с високо съдържание на антиоксиданти, фибри и протеини. Запасете се с тях, но бъдете внимателни. Зърнените култури оказват влияние на чревния тракт и прекомерната консумация и неправилното приготвяне може да ви навредят, като получите неприятно подуване на червата.
Нашият съвет – включвайте в храненето си овесени ядки и пълнозърнести брашна.
– Заместители на захарта
Бялата захар се превърна в отровата на XXI век, което доведе до популяризиране на заместителите й. А истината е проста – не захарта е вредна, а количеството захар, особено скритата захар, тази за която не си даваме сметка, когато я приемаме с промишлено приготвени храни. Трябва да бъдем внимателни и със заместителите на захарта, защото често това са химически продукти, за които има малко наблюдения затова как действат на организма ни, но е доказано, че захарин и подобни имат особено влияние върху мозъка и не са толкова полезни, колкото си мислите.
– Пакетирани храни
Те са навсякъде, на всеки ъгъл, примамват ни с лъскави опаковки, но всъщност са с голямо съдържание на Е-та, които разболяват нашия организъм и действат негативно върху имунната система.
Нашият съвет е, колкото може по-малко пакетирани храни и промишлено обработени храни – списъкът е огромен от колбаси до вафли, които не знаем какво съдържат.
– Обръщайте внимание на процеса на готвене
Някои методи излизат на преден план, например използването на микровълнова печка (много е написано затова вредни ли са или не) или вакуумното пакетиране. Те са предпочитани, защото спестяват време, но и са вредни. Винаги консумирайте пресни продукти, а когато се налага термична обработка, използвайте готвене на пара, варене или печене, чрез която ще запазите хранителните свойства.
– Азиатска кухня
Широко разпространена и модерна по целия свят е азиатската кухня, която според някои хора е много здравословна. Това е факт, но не когато е гарнирана с лют сос, който я съпътства. Той е вкусен, но при честа консумация, може да ви докара болки в стомаха.
Самото понятие азиатска кухня е огромно. За нас би било трудно да се храним както би се хранили обитатели на остров в Япония или Южна Азия, а китайската кухня е огромна, с няколко основни (пет), които са регионални, т.е. зависят от продуктите.