Мушмули
Добави към моето меню
Какво да се каже за тези плодове на късната есен, които се събират последни през ноември в градината, освен че
Мушмулите са полезни и вкусни
От най-дълбока древност мушмулата се ползва за храна и лекарство. Според исторически данни, са били култивиран още 1000 години пр.н.е. в Китай и Азия. Дивата мушмула е била позната и на древните траки. Днес плодът се отглежда в Калифорния (САЩ), Япония, Испания, Южна Франция и Италия.
Мушмулите съдържат скорбяла, целулоза, пектинови вещества и органични киселини (преобладават ябълчената, лимонената и винената, а в омекналите плодове, вследствие на започналата ферментация, има и оцетна). Захарите в плода са за фруктоза и глюкоза, което прави мушмулата подходяща храна за диабетици.
Мушмулите са богати на витамин С, каротин, витамин В1 и В2. Плодът съдържа и минерални соли – калий, калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. Хранителната стойност на мушмулите е равна на тази на ябълките и крушите.
Лечебното действие на плода е било познато още на лекарите от древността. Много лекари от Средновековието например, са смятали мушмулата за добра храна, която пречиства кръвта и стимулира растежа при децата.
Сега е известно, че плодът действа стимулиращо на жлезите с вътрешна секреция и се препоръчва при отслабване на функциите им. Мушмулата оказва и общо успокоителен ефект върху нервната система.
Най-популярното приложение на мушмулите в качеството на средство, което подобрява храносмилането и функцията на дебелото черво.
Доброто лечебно действие на мушмулата се свързва с танина от плода. Той се явява дезинфекционно средство за червата. От киселините, влизащи в състава на мушмулата пък, се получават соли, които усилват процесите на осмоза в червата.
При остро стомашно-чревно разстройство е за предпочитане да се направи отвара от незрели плодове и от семена. Подобна отвара се препоръчва и при пикочно-каменна болест.
Зрелите плодове имат подчертано диуретично действие и са подходящо лечебно средство при възпаление на бъбреците и пикочните пътища.
Наличието на голямо количество органични киселини в плода подпомага дейността на черния дроб и на жлъчката, влияе върху нормалните функции на кръвоносната и нервната система.