Правилният начин на живот предпоставка за здраво сърце
Добави към моето меню
Правилният начин на живот и профилактиката са предпоставка за здраво сърце казва Доц. Мария Токмакова, председател на Дружеството на кардиолозите в интервю за БНР.
Факт: в България на всеки 3 човека 2 умират от сърдечно-съдови заболявания (миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност). Водещо е значението на атеросклерозата като основна причина за тяхната поява, развитие и настъпващи усложнения.
Сърдечната недостатъчност е крайна спирка на повечето сърдечно-съдови заболявания (ССЗ). Ако успеем да профилактираме и лекуваме правилно артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, ритъмни нарушения и др., можем да отложим във времето или да профилактираме изцяло появата на сърдечна недостатъчност. Най-добре е да се пазим от рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания, за да не стигаме до крайната спирка.
Рискови фактори за атеросклероза, които могат да бъдат контролирани са:
– Високо кръвно налягане
– Висок холестерол
– Захарен диабет
– Тютюнопушене
– Затлъстяване
– Обездвижване
Хората в България не живеят правилно – не се движат достатъчно, не се хранят правилно, пушат…
Много от пациентите не осъзнават, че диагнозата за сърдечен проблем не означава само лекарска интервенция или приемане на медикаменти в бъдеще, това означава необходимост от промяна на начина на живот.
Всичко започва от ранна детска възраст, когато започва натрупването на излишни килограми. Оттам следва ранна, детска хипертония, предиабет и диабет… Всичко това предразполага към развитие на сърдечно-съдови заболявания. Така е не само за България.
Най-полезните храни за сърцето
много е казано за храненето. Трябва да се храним балансирано, като изключим транс мазнини и наситени мазнини, храни, които увеличават холестерола, като субпродукти, с по-малко сол, да не пържим, без бъза храна. В менюто ни да има повече свежа храна – плодове и зеленчуци, бобови храни, риба и пиле, пълнозърнест храни. Когато не се създават условия кръвта да се сгъсти и да се образуват плаки по кръвоносните съдове, няма да има опасност от стенокардия и инфаркт.
Положително мислене, по-малко стрес и способността да прощаваме ни избавят от хватката на разрушителните емоции. Затова мъдростта е здраве, а опазеното здраво сърце е гарант за дълголетие без болести.
Усилията за профилактика се връщат при нас като здраве.
Да бъдем физически активни е абсолютно необходимо, за да имаме здраво сърце. Това е така по простата причина, че сърцето е мускул.
Препоръчително е средно натоварване около 30 мин. до 60 мин. през повечето дни от седмицата. Разходки, занимание с градинарство и домакинстването също са физически упражнения. Ходенето и качването на стълби са полезни.
Сред признаците за поява на сърдечна недостатъчност доц. Токмакова изреди намаления физически капацитет – загуба на функционалност, на сила, лесното изморяване, липсата на тонус, ускорения пулс, специфичния задух, наличието на отоци около глезените, необяснимото покачване на теглото (което може да е показател за задръжка на течности).
В такива случаи трябва без отлагане да се отиде при специалист.