Оптимистите са по-здрави
Добави към моето меню
Оптимизмът поддържа здрава сърдечно-съдовата система
В последно изследване учени са оценявали различни показатели при хората като индекс на масата на тялото, ниво на глюкоза, на холестерол, кръвно налягане. Направена е и оценка на начин на живот и на хранене на доброволците. Била е установена връзка между здравето на сърдечно съдовата система и психическото състояние на човек.
Оптимистите по-рядко страдат от болести на сърцето и кръвоносната система.
В изследването са използвани национално проучване за атеросклерозата, в което в продължение на 14 години са участвали 5134 души на възраст от 52 до 84 г. Извадката се е състояла от 38% представители на бялото население, 28% – афроамериканци, 22% – латиноамериканци, 12% — с китайски произход. Те живеели в 6 района в САЩ, включващи градовете Балтимор, Чикаго, Форсайт и Лос Анжелес.
Учените оценявали 7 показателя: артериално налягане, индекс на теглото, ниво на захарта и холестерина в кръвта, пристрастията към диети, нивото на физическа активност и тютюнопушенето.
След това проследили състоянието на здравето и степента на оптимизъм. Отчели и статистическите фактори, свързани със социо-демографските показатели и психологическите особености на изследваните лица.
За всеки от 7-те показателя учените въвели 3 оценки – 0 — най-нисък резултат, 1 — среден, 2 — максимален.Най-ниският възможен резултат на участник се равнявал на 0, а най-високият – на 14. В края на изследването участниците били питани за тяхното общо самочувствие и настроения, като по този начин била правена оценка на оптимизма.
Учените отбелязват, че здравото сърце създава по-високо ниво на оптимизъм. Оптимистите са два пъти по-малко подложени на рискове свързани със сърдечни заболявания в сравнение с песимистите.
Повишаването на общия показател с 1 точка – например от 10 на 11, намалява с 8% риска от инсулт.
Сред оптимистите сърдечно съдови патологии се срещат два пъти по-малко, в сравнение с песимистите. Такава разлика се наблюдава и при психичните заболявания. Освен това при хората с добро настроение по-рядко се регистрират оптимални нива на холестерол и глюкоза в кръвта.
Оптимистите са по-активни, по-често се придържат към здравословен начин на живот и редовни физически натоварвания.
Сред оптимистите по-рядко се срещат пушачи и хора с наднормено тегло. Изводът е, че позитивният поглед оказва влияние на всички органи и системи и помага на човек да изживее по-дълъг и щастлив живот.
Според учените за отделния човек това може да не означава значително подобряване на здравето му. Но като обществена тенденция това е значимо. Затова те се надяват да осъществят кампании и действия за повишаване на общото ниво на оптимизъм на хората. Към 2020 г. това може да позволи подобряване на показателите за сърдечно съдовите заболявания в САЩ с 20%.
Източник Science World Report