Печена пуйка с кестени
Добави към моето меню
Рецепта на класическото ястие за Коледната трапеза
Печена пуйка с кестени
* 1 пуйка, окло 2,5 – 3 кг
* 1/2 кг кайма
* 1 пакетче (125) г краве масло
* 1 ч.ч. ориз
* 150 г сушени сини сливи, предврително накиснати за около 1 час във вода
* 1 голяма кисела ябълка, обелена и нарязана на кубчета
* 1 глава лук, нарязана на ситно
* 200 г кестени, опечени, обелени и нарязани на ситно
* 100мл олио
* 1 с.л. ситно нарязана мащерка
* 1 с.л. чубрица
* 1 дафинов лист
* 10-15 зърна черен пипер
* 3 с.л. брашно
* сол на вкус
Почистете, измийте и отцедете пуйката. Натрийте я с брашно от вътрешната страна. Измийте я отново и я намажете със сол, смлян черен пипер и стрита чубрица.
Задушете в олио ситно нарязания лук, заедно с каймата и почистеният измит ориз. Нарежете на ситно сините сливи и ги добавете към сместа. Залейте с 1 ч.ч. вода, добавете черен пипер и сол, дафинов лист и мащерка на вкус. Варете на умерен огън десетина минути. Прибавете опечените и обелени кестени и нарязаната на ситно яблка. Разбъркайте добре и наапълнете пуйката със тази смес и я зашийте.
Поставете в намазана с олио тавичка, облейте с предварително разтопеното краве масло и печете на умерен огън. От време ма време полвайте пуйката със соса, за да не се препече. За да сте сигурни, че пуйката е опечена бучнете с дървена клечка в свивката между бута и тялото. Ако изтече бистър месен сок, пуйката е готова.
Поднася се на коледната трапеза аранжирана в голям поднос с лимон, сварени картофки, брюкселско зеле, грах и моркови.
А това е една класическа немска рецепта за пуйка с кестени
Железният канцлер в живота си следвал принципа
“За да работя добре, трябва и да се храня добре”.
Ето неговата любима рецепта за печена пуйка (гъска).
Печена пуйка ала Бисмарк
1 пуйка, сол
3-4 ябълки
пюре от кестени.
Ябълките се обелват, издълбават се внимателно и се напълват с пюрето. Подготвената за печене птица се посолява и отвътре, напълва се с ябълките и се слага да се пече. Печенето продължава средно около 2 часа. Пуйката се поставя в гювеч с малко вода и се пече при температура 250 градуса.
Веднага след като кожата леко се изпъне, се пробожда с дебела игла, за да може мазнината да изтича. Това се повтаря няколко пъти, като птицата се полива с мазнината.
Когато стане готова, се изважда и напръсква със студена вода и се запича леко на скара още няколко минути. Междувременно се приготвя сос от мазнината, разредена с вода до завиране. Сервира се в задушено в бяло вино зеле.