Песто
Добави към моето меню
Песто сосът може да бъде вкусна и полезна добавка към рецептите, които приготвяме, защото се прави от от ценни за организма продукти – пресен босилек, зехтин, кедрови ядки и пармезан. Съдържа малко калории, а достави важни за организма ценни хранителни вещества. Затова, ако все още не сме го опитали, е препоръчително да го направим.
Свързваме песто с италианската кухня. Да види какви са традициите там
Basilico di Genova. Това се дължи както на специалния микроклимат на района, така и на вековната традиция на отглеждане. И до ден днешен босилекът по тези земи се събира на ръка, като берачите кацват на специални платформи, за да не безпокоят скъпоценната почва. Всичко това води до босилек с много малки листенца и с много по-деликатен и благороден вкус, от които се прави и най-доброто песто в света.
Рецептата за песто от незапомнени времена на Римската империя съдържа малко чесън, зехтин, кедрови ядки или в някои райони – орехи. Сиренето е много по-съвременна добавка. В най-стария вариант прибавяли пекорино сардо, което е от овче мляко. По-късно се появява вариацията с пармиджианото. Приготвя се само и единствено в хаванче с чукче. Освен с паста пестото се използва на филийка, с риба и за минестроне.
Продукти: 4 шепи листа от босилек, 4 скилидки чесън, 1 шепа ядки (с ореховите става много добре), чаша и половина прясно настъргано пармиджиано или пекорино, чаша и половина зехтин, сол и по желание черен пипер. Счукайте ги поотделно, после ги съединете и накрая прибавете малко по малко зехтина. Така пестото спокойно ще издържи в хладилника до една седмица.
Песто Дженовезе( Генуезко песто) ( Pesto Genovese)
Енергичните италианските баби все още правят своето песто на ръка в мраморно хаванче с дървено чукало, прибавяйки подсушените листенца босилек едно по едно. Резултатът е невероятно коприненогладко песто. Техните внучки обаче използват блендер. Резултатът е почти толкова добър.
На ръка става за около 30 минути, в блендер – за 10 минути.
Продукти за около 450 грама песто, за 6-8 порции паста:
20-30 листа листа пресен босилек
25 г pine kernels – семена от шишарки на пиния (може да стане и с орехови ядки?)
2 скилидки чесън
1 с.л. морска сол
50 г настърган Пармезан
50 г настъргано екорино (твърдо италианско сирене)
100-200 мл зехтин екстра качество
Приготвяне
Семената от пиния леко се запичат в тиган или микровеле – 2-3 минути.
В хаванче се размачква чесънът със солта.
Прибавят се запечените семена от пиния, после листенцата босилек по 2-3 на един път и с кръгови движения се размачкват.
Отделно в зехтина се размачкват с дървена лъжица настърганите сирена.
После всичко се смесва и ако е необходимо се добавя зехтин за желаната гъстота.
Ако се използва блендер, цялата тази галимация става излишна – всичко се мята в блендера и – БЖЪТ!
Когато се използва за сос за спагети или друга паста, пестото се разрежда с лъжица-две от водата, в която са сварени.
Може при варенето на пастата да се добавят картофи на кубчета, тъй като нишестето улеснава полепването на пестото по сварената паста.
Пестото се съхранява в хладилник до една седмица, като се залее в буркана с тънък слой зехтин.