Петльовден
Добави към моето меню
Петльовден, 2 февруари
един празник в българския празничен календар, водещ традициите си от трудното време на оцеляване на османското иго. Днес повод за празнуване
„На жените – работата, на мъжете – удоволствието” е закачливият девиз на едно нестандартно мъжко сдружение, обединяващо зевзеците в планинския ни курорт Банско. Те са си избрали не по-малко причудливото име „Петел пее”
Съгласни ли сте с това?
Петловден, Петеларовден, Ихтима – празник, тачен в Източна България за здраве на момченцата. Свързан с обредното колене на петел най-често на прага на пътните врата. Кръвта от него трябва да пръсне по вратата. С нея правят и кръстен знак по лицата на момчетата и петеларя (лицето, което коли петела и което трябва да бъде момче-юноша). Заколения петел изхвърлят извън двора и веднага след това го прибират. Главата оставят при вратника, краката хвърлят по покрива, а от петльовите пера запазват за обредна украса и лек.
Обредната храна от сварения петел и краваите или начупената на парчета пита раздават по съседите. Сред някои групи население обичаите на Петльовден показват връзка с обредността на Бабинден. Бабата акушерка също коли петел, сготвя го и закичена с пера от петльовата опашка, посреща за обща трапеза майките на мъжки деца, на които е бабувала.
В Пловдивско денят е известен под името Черна или Црън ден. Тук освен принасянето в жертва на черен петел (или кокошка) се спазват и редица забрани. Не се върши женска работа, не се къпят, не правят сватби, за да не “църнеят”, т.е. да не жалят починал.
Автор Дарина Димитрова
С Дарина се запознах днес на страницата на блога в Facebook
Всичко започна с въпроса “хора…кажете какво да сготвя………?” Оказа се, че днес бил Петльовден.
Благодаря Дарина за интересния разказ.