Последни Рецепти
Последни Статии

Витамините на лятото

Добавено в Разделно хранене

Добави към моето меню

Как да се храним през лятото за да се “запасим” с витамини за цялата година

Кайсии, праскови, нектарини – богати са на витамини А. сините сливи на витамин В1. Ябълките, съдържат по-малко от цитрусовите плодове, витамин С. динята е богата на фолиева киселина, която е полезна за нервната система и при профилактика на анемия.
Лятото е сезон на свежи плодове, зеленчуци и зеленина или казано с други думи лятото е сезон на витамините. Това, което можем да получим през лятото, едва ли може да го получим през зимата.
През лятото витамините постъпват в организма с храната, а не във вид на витаминни комплекси, колкото и да са балансирани – витамините са ит храната, а не химия на хапчета.

kasis 2
Касисът – богат е на витамин С, който се запазва дори, ако замразим плода. Витамин Р е полезен при профилактика на атеросклероза, фолиевата киселина (витамин B9) спомага за влияние на радиацията и за отвеждането на токсини. По своите качества не отстъпва и червеното френско грозде.
grensko grozde 2018

Боровинките, синята боровинка, са добре познати на тези, които проблеми със зрението и прекарват много време на компютър. Богати са на витамини В, Р и А. Боровинки могат да се купят по всяко време на годината, предлагат се и замразени. Хубаво е да се знае, че някои сортове се отглеждат в градината (американска боровинка), за други може да се разходим на Витоша, в Родопите или в Стара планина и да си наберем горски боровинки, тогава може да са сини или червени, богати са на витамини, антиоксиданти, благодарение на които се забавя стареенето на организма.
blueberries pix 3

Къпините са богати на антиоксиданти и витамин Р. много вкусни и може да приготвите от сладко до различни сладкиши с къпини.
kypini blackberries pix

Малините са много вкусни и полезни, източник на витамин А и С, освен много рецепти, които може да се приготвят с малини, трябва да се знае, че е много ефектна при настинки.
raspberries pix

Ягодите,а в края на юни и горските ягоди, са класика в нашето хранене, едни от най-вкусните десерти се приготвят с ягоди, да не забравяме, че са и активен имуностимулатор.

plodove leto

Много зеленина и зеленчуци
Друг източник на витамини през лятото са зелените подправки – копър, магданоз, мента, босилек, девесил, кориандър, джоджен, както и спанак, зелена салата, целина, листата на червеното цвекло (те не са така популярни у нас, но ако отглеждате червено цвекло в градината от средата на юни може да го добавяте към зелени салати или да направите сърми).
Ако нямате градина, купувайте от проверен източник зелени подправки и продукти, които да са органично отгледани, без нитрати. Подправките може да се замразяват и за зимата.

zelenchuci bot 5

В началото на юли в градината е станало чудо – вече са видими резултатите от труда – краставици, чушки, първите домати, зелен боб, патладжан, тиквички, картофи.
Чушките и зелето са богати на витамин (ретинол – антиоксидант полезен за зрението и костите). На витамин А и С са богат доматите и червените чушки.

zelenchuci btg 5

Особености на хранене през лятото
През лятото имаме желание да включим в нашето хранене максимално свежи плодове и зеленчуци. и все пак не се препоръчва да се минава изцяло на растително хранене. Храненето трябва да бъде балансирано и разнообразно. В храненето трябва да присъства и месо, риба, морски дарове, не трябва да се изключват млечните продукти и ненаситени мастни киселини.
Що се отнася до допълнителните полезни вещества, трябва да се обърне внимание на витамини от група В и Е, на калций и силиций. Не трябва рязко да се отказваме от прием на минерално-витаминен комплекс.
През лятото, благодарение на дългия слънчев ден по естествен начин получаваме витамин D, но трябва да бъдем внимателни с това колко дълго и как правим слънчеви бани, защото това може да доведе до други проблеми.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории