Хранене с по-малко пестициди
Добави към моето меню
Пестицидите блокират функцията на хормоните ни
Всяка година Европейският съюз отделя милиони субсидии за земеделските производители за борба с вредителите по различните видове култури. И в пъти повече средства за здравеопазване, което трябва да се погрижи за болестите, които тази практика нанася върху човешкия организъм.
Отровните химични съединения – пестициди, пластмасовите изделия, реактивните забавители на горенето и множество други съдържащи най-вредните елементи от Менделеевата таблица разболяват много хора.
на снимката – композиция от зеленчуци и плодове, отгледани в Ботаническата градина – Органичната храна има повече антиоксиданти и по-малко пестициди
Тяхната най-голяма вреда се изразява в нарушаването на функциите на хормоните в тялото. Около 105 активни субстанции, които се съдържат в различни видове инсектициди, хербициди и фунгициди вече са забранени от ЕС и още преди години са изтеглени от пазара, но и до днес са широко разпространени в околната среда и в храната.
Химическите ендокринни нарушители действат главно чрез намесата в работата на хормоните, поради техния голям потенциал да се свързват с естрогенните и андрогенни рецептори. На практика те се свързват с тези рецептори, блокират ги и потискат тяхната функция, посочват в най-новия си доклад водещи ендокринолози.
По отношение на околната среда, природата е особено уязвима към пестидиците като ендокринни нарушители. Техният ефект се е отразил върху по-голямата част от популациите при безгръбначни, влечуги, риби, птици и бозайници.
Що се отнася до хората, тези вещества засягат репродуктивното и сексуално развитие, нарушават мозъчната функция и разрушават централната нервна система.
Действието им е пряко свързано с появата на онкологични заболявания, затлъстяване, болести на сърцето и предразполагат развитието на диабет.
Най-податливи на подобни нарушения са децата.
Био храните съдържат по-малко пестициди, което ги прави подходящи за децата.
Голям риск за здравето на плода крие бременността в такива условия. Причината е, че фетусът получава по-големи дози от замърсителите на околната среда поради мобилизирането на майчините резерви от мазнини по време на бременността.
Влиянието на синтетичните пестициди, което включва и замърсяването на околната среда и последствията за човешкото здраве, е довело до модификация в земеделската практика и различни национални и международни нормативни документи, ограничаващи тяхната употреба.
Специалистите посочват, че е необходимо въвеждането на по-нататъшни ограничения или дори забрани с алтернативни решения, които са по-безопасни и ограничават токсичността за околната среда и хората.
Едно такова решение са т. нар. „натурални пестициди“, които не са произведени по синтетичен път, а произлизат от самата природа.
– Хербициди (на лат. herba — трева и caedo — убивам) са група пестициди, предназначени за унищожаване на тревисти плевели. Могат да се използват за унищожаване на плевелите по храстовите и дървесните култури през цялата година. При тях единственото ограничение в употребата е съдържанието на хербицида в земеделските продукти да не превишава максимално допустимите стойности.
– Инсектициди (на лат. insectum — насекомо и caedo — убивам) представляват химически препарати използвани за унищожаване на вредни насекоми. Инсектицидите са химични съединения с различен химичен състав
– Фунгициди – специфична форма на пестициди, които контролират гъбични заболявания чрез специфично инхибиране или убиване на гъбичните причинители на болестта.