Просо
Добави към моето меню
Просо
Просото не е само храна за птици, а може да бъде вкусна и здравословна закуска, а защо не и да го добавите към тестото за хляб, който приготвяте. Предимството на брашното от просо е, че не съдържа глутен и е чудесна алтернатива за хора, които проявяват алергия към него.
Просото (на англ. Millet) се отглежда заради зърното и има характерен жълт цвят, блясък и леко горчив вкус, когато е сурово. Способността му да се приготвя по-бързо, лесно и има по-добра усвояемост от организма го прави идеално подхождащо за храна от повечето зърнени култури.
Кулинарни идеи с просо
Просото е една от най-древните зърнени култури у нас. Някога са го наричали „златен“ или „слънчев“ ечемик. В българската национална кухня има рецепта за
Каша от просо (Слънчева каша)
Продукти: 1 ч. ч. грухано просо, 2 ч. ч. вода, 40 г краве масло, сол на вкус
Начин на приготвяне: Просото се поставя в тенджера, долива се водата и се вари на тих огън. След като се свари, към готовата смес се добавя бучка краве масло и се разбърква добре. Кашата може да се приготви и с прясно мляко. Да, това е рецептата като за качамак с царевичен грис.
Ако сте чували думата просеник, то това е домашен хляб приготвен с просо, като в някои варианти на рецептата просото е заменено с царевично брашно (причината поради която може да срещнете рецепти за просеник приготвени с царевичен грис). Обяснението: Преди да има царевица в България, по технологията за „парено“ (варено, задушено) тесто от едро смляно просо се е приготвял домашен хляб просеник. Такъв хляб е особено полезен за хора, които имат непоносимост към глутен.
Рецепта за хляб от просо с квас
Просо може да се добави и към супа, вместо ориз. Може да се добави към мюсли
Как да изберем и как да съхраним просо?
Откъде да купим просо? Може да купим от магазините за био храни. Трябва да проверим дали опаковката е добре затворена и да няма влага, което е предпоставка за образуване на плесен. В някои от магазините може и да ви смелят просо при покупката. В къщи може да го съхранявате в кутия или в пакет на хладно и сухо място.
С какво е полезно просото?
Просото е с високо съдържание на растителни мазнини. Приема се, че това е културата, която води да най-малко алергии. Усвоява се лесно от организма, дори от хора с чувствително храносмилане.
Просото съдържа около 12-15% протеини, 70% нишесте, незаменими аминокиселини. Има остатъчна 0,5-08% целулоза, 2.6-3.7% мазнини, малко захари – до около 2%, витамин РР, В1 и В2, както и в големи количества калий, магнезий и фосфор. Просото е шампион на съдържанието на молибден и магнезий!
Просото съдържа повече протеини от ечемик, ориз и овесените ядки, което го прави препоръчително за хора, които са изключили месото от храненето си. Също така съдържа незаменими аминокиселини. Водещо и в съдържанието между зърнените култури с витамини от група B. В сравнение с царевица и пшеница съдържа два пъти повече фолиева киселина, а в сравнение с месото – 2,5 пъти повече фосфор. Също така значително количество йод, цинк, натрий, калий, магнезий и бром.
Традиционната медицина посочва, просото за продукт, който укрепва организма, като дава сили особено на мускулната система. Отлично средство при запек, колит и заседнал начин на живот.