Работохолизмът се превръща в епидемия
Добави към моето меню
Работохолизмът се превръща в епидемия
Страстната отдаденост към работата се превръща в истинска епидемия в САЩ и страните с най-силно развита икономика, твърди влиятелното икономическо списание “Форбс” (Forbes).
То е поместило в своя интернетсайт специален тест, позволяващ да се определи доколко човек страда от работохолизъм. Зададени са 25 елементарни въпроси от типа на:
“Чувствате ли вина, когато не сте заети с работа?”,
“Какво е по-важно за вас – резултатът от работата или самата работа?”,
“Разстройвате ли се заради незначителни грешки в процеса на работата?”.
Тестът се базира на току-що излязлата книга на американския психотерапевт Брайън Робинсън “Работохоликът: инструкция за приложение за съпрузи, деца и лекуващи лекари”.
Според Робинсън работохолиците не могат да излязат от невротичното натрапчиво състояние и постоянна нагласа за работа. Те не са способни да запазят своето психологично равновесие.
В резултат на постоянното напрежение, според Робинсън работоспособността на работохолика намалява и той престава да бъде ефективен.
При трудохолиците разводите са с 40% повече, отколкото при обикновените двойки.
Поведенчески симптоми на работохолизма са безсънието, раздразнителността, забравянето и бързата смяна на настроението: от дълбока депресия до еуфория.
Неговите клинични прояви са главоболието, кислородната недостатъчност, нервните тикове и виенето на свят.
В Ню Йорк вече няколко месеца действа Общество на анонимните работохолици, което работи на основата и принципите на друга подобна структура – Обществото на анонимните алкохолици.
Когато се прибави и зависимостта от компютъра, когато се губи разликата между реалнот и online пространство, тогава нещата наистина са опасни, човек става вреден сам за себе си.