Савойско зеле
Добави към моето меню
Савойско зеле
В българската кухня това зеле не е толкова разпространено, но колкото повече пътуваме на запад като се започне от Будапеща присъства на трапезата и може да се намери през цялата година.
Прилича на познатата ни бяла зелка, но кочанът й е по-зелен и по-рехки. Листата са на балончета, набръчкани и тънки.
Своето име савойското зеле носи от италианското графство Савой, където местното население я отглежда от незапомнени времена.
Съдържа много белтъчини, витамини, минерални соли, калий, желязо, магнезий, кобалт, но малко фибри. Тези качества правят савойското зеле незаменим продукт в диетичното хранене. Полезна е и в храненето на възрастните хора, защото съдържа много калий, който е необходим за сърдечносъдовата система. Полезна е и при високо кръвно налягане.
Полезна е и в детското хранене, защото съдържа необходими белтъчини за бърз ръст и хармонично развитие на детето.
Отлично средство е за укрепване на имунната система и се препоръчва в сезона когато се увеличат простудните заболявания.
Съдържа витамин К, който спомага за съсирването на кръвта, за зарстване на рани, а също така влияе на здравето на костите и зъбите.
Богата е на вещества, които подпомагат храносмилането.
Полезна е и при диабет, тъй като съдържа много нишесте и захароза.
Калорийност на 100 г – 28 Ккал.
Но не се препоръчва при язва и също така при гастрит и панкреатит, както и след операция.
Савойското зеле може да се приготвя както бяло зеле. А също така нарязана на ситно да се включва в различни салати, а цял лист може да сложите в сандвич.
може да се срещен у нас и под имената къдраво зеле или кел