сладолед
Добави към моето меню
Яжте сладолед за добро настроение
Само една лъжичка от студеното изкушение ни прави по-жизнени
Любовта към сладоледа не е случайна. Пристрастяването към сладкото удоволствие се дължи до голяма степен на факта, че той ни прави по-щастливи. Това вече е научно обосновано:)) чрез експерименти учените доказаха, че сладоледът кара хората да се радват и да се чувстват много щастливи.
Оказало се, че сладоледът влияе на тези зони на мозъка, които отговарят за усещането на радост. Било установено още, че за да се почувства човек щастлив, е достатъчна само една лъжичка от сладоледа.
Доскоро се смяташе, че шоколадът е най-доброто средство да се чувстваме щастливи, но този факт го измества от първенството в списъка на “щастливите храни”.
защо обичаме сладолед?
Още легендарният лекар Хипократ, бащата на медицината, е съветвал да се консумира замразен крем, който подобрява общото състояние на човека. И е бил прав Хипократ, защото:
* Сладоледът стимулира изработването от организма на особено вещество – серотонин, който е способен да ни защити от стреса, както и да повдигне настроението ни.
* В сладоледа има почти 100 ценни вещества: повече от 20 аминокиселини, около 25 различни мастни киселини, 30 минерални соли, 20 различни витамина, калций, фосфор.
* Този вкусен продукт има висока хранителна ценност и много добре се усвоява от организма.
* Млякото и сметаната, от които се произвежда сладоледът, съдържат Л-триптофан – това е много активен естествен транквилизатор, който успокоява нервната система. Клинично доказано е, че това вещество даже помага в борбата срещу безсънието.
* Сладоледът има нисък гликемичен индекс, или казано по-просто, от гледна точка грижата за талията порция сладолед е по-малко опасна от парче сметанова или шоколадова торта.
Това което ни остава е да изберем в разнообразието от сладолед който се прадлага навсякъде около нас да намерим този сладолед, който най-много ни харесва, направен е специално за нас:)
Аз самата имам ритуал – нарича се бягство до Венеция – награда, която съм полуачавала в живота си и съм правила сама на себе си – сядам с крака потопени в морето на Сан Марко и преяждам със сладолед:)) Това е награда, когато има покорена височина. Сега цялата ми енергия е посветена на науката, на физиката, когато покоря тази височина ще отида отново във Венеция, заедно с човека, който е заедно с мен в този път към върха. Разбира се до Италия не се ходи само за това:) но там правят най-вкусния сладолед на света.
Мястото в София където правят хубав сладолед е Виенската сладкарница до Ректората, там сладоледа е вкусен, но го и наричат с такива поетични имена:))
У дома се прави много сладолед, най-различни варианти, поднасяме го по най-различн начин, допълнен с плодове, сладко, сироп и бискивтки и ядки.
Рецепти за сладолед:
Домашна мелба с плодове
4 праскови
1 ч. ч. малини
1/2 ч. ч. захар
за сметанов сладолед:
500 мл прясно мляко
200 г течна сметана
150 г захар
3 жълтъка (яйцата трябва да са проверени, може и без тях)
1 пакетче ванилия
Яйцата и захарта се разбиват, докато се получи пухкава крем.
Млякото се сварява и се налива в сместа, прибавя се ванилията. Сместа се връща на котлона, без да кипва. Бърка се непрекъснато, докато леко се сгъсти. Оставя се да се охлади.
Сметаната се разбива на сняг и към нея се прибавя охладената млечна смес. Слага се в камера (фризер) и на всеки 30 минути се разбърква. (за около 2 часа е готова)
Малините и захарта се пасират, докато се получи сироп (може да използвате и сироп пт малини). Прасковите се обелват и се нарязват на четвъртинки.
В десертна купичка се слагат 1-2 топки сладолед, прибавят се 2-3 парчета праскови, залива се с малинов сироп и се сервира.
Ягодов сладолед
1кг ягоди
3 супени лъжици захар
1 ч.ч. пудра захар
250 г сметана
Измивате ягодите, почиствате от дръжките и разбивате с миксер на пюре.
Прецеждате през цедка и към получения сок, прибавяте захарта.
Сметаната и пудрата захар разбивате с миксер и смесвате със сока от ягодите.
Получената смес я слагате в хладилника да се замрази.
През време на замразяването, разбърквате сладоледа 2-3 пъти.
Хубавото на тази рецепта е, че може да се приготви със замразени ягоди, компот от ягоди или сироп. Може да се проготви и с малини.
Много красиво се получава като се оставят най-хубавите и здрави плодове за украса!
Сладолед или историята на едно удоволствие!
Сладоледът е млечен продукт популярен от стотици години и се е развивал през вековете, за да се превърне в широкоизвестното удоволствие с мек вкус, на което днес потребителите от цял свят се наслаждават. В Римско време са събирали сняг и лед от планините и са ги смесвали с мед и плодови сокове, за да получат десерт във форма на “снежна фунийка”. През Ренесанса, 13 – 16 век, рецептата за снежна фунийка се променя и включва мляко или сметана, които правят по-богат и по-сладък на вкус продукт с гладка консистенция.
Въпреки че по документи сладоледът вече е бил установен като млечен продукт през 1770 г., чак с изобретяването на ръчно задвижвания фризер през 1846 г. сладоледът вече не се прави ръчно в купа. Първото промишлено производство на сладолед започва през 1851 г., а около 1926 г. започва производството във фризери за дълбоко замразяване.
Наслада от вкуса на любим сладолед… или история на сладоледа
През 62 г. сл.Хр. в древен Рим за император Нерон за първи път бил направен сладолед. Той карал свои пратеници да търсят лед из планините, за да може да похапва замразен плодов сироп, който много напомня днешните плодови сладоледи. Те смесвали леда и снега донесен от робите с нектар, плодове и мед, а Нерон се наслаждавал на така приготвения десерт. Той до такава степен бил пленен от сладоледа, че построил специални студени стаи под императорския дворец в които съхранявал снега.
В 600 г. сл.Хр. в Китай към този състав започнали да добавят мляко. Много любопитни неща са изобретени в Китай – чадърът, очилата, фойерверките, но най-вкусното и най-студено китайско изобретение е сладоледът. Готвачите на китайските императори смесвали сняг и лед от планините с плодове, вино и мед, за да приготвят вкусен десерт, с който владетелите се освежавали докато си почиват.
През 1295 г. италианският пътешественик Марко Поло се върнал от Китай с рецепта за правене на снежен сладолед (подобен на днешния воден сладолед). Според неговата рецепта се смесвали биволско мляко и сняг, за да бъде по-кремообразен. Тази идея за смесване на мляко и сняг добила популярност и скоро богатите италианци започнали да приготвят сами десерта.
Началото на сладоледа, какъвто го познаваме днес, започва през Ренесанса в Италия. Избликът на творчество през този период се разпрострял във всички посоки, и вдъхновил готвачите да забъркват подсладени сметанови смеси, станали известни като италиански сладолед, или “gelato”. Въпреки това, сладоледът останал специален десерт предназначен само за богатите.
През 1533 г. Катерина Медичи става кралица на Франция, след като се омъжва за френския крал Анри II. Едно от нещата, които взима със себе си от Италия е рецептата за правене на замразено мляко. Скоро всички готвачи във Франция започват да приготвят вкусния десерт. Един от тях отворил магазин в които продавал новата ледена наслада. Той бил и първият готвач, който прибавил вкусове като шоколад и ягоди към замразеното мляко.
Сладолед се сервирал и в двора на крал Луи XIV. Друг хитър френски готвач занесъл тайната рецепта в Англия. Кралят на Англия Чарлз I давал веднъж пищен банкет за своите близки. Блюдата били великолепни, но десертът все още предстоял. Кралският готвач бил приготвил някакъв нов десерт. Той бил студен и приличал на току-що паднал сняг, но много по-кремообразен и сладък отколкото други десерти. Гостите били очаровани, както и самият Чарлз, който извикал готвача настрана и го помолил да не издава на никой тайната рецепта на ледения крем. Кралят искал деликатесът да бъде сервиран само на кралската маса и предложил на готвача пари, за да пази рецептата. След време обаче, Чарлз изпаднал в немилост и бил обезглавен през 1649 г. След смъртта му готвачът продал рецептата на група богати търговци. След като станало известно приготвянето му, сладоледът се разпространил из цяла Европа.
Предназначен все още единствено за богатите, сладоледът придобива известност през 18в. от двете страни на Атлантика.
Събирането на лед за търговски цели от места със студен климат и транспортирането му до населените места се развива от началото на 19в. Taка леденият десерт става достъпен и за обикновените хора. Италия продължава да е водеща в производството му. В други страни, особено САЩ, сладоледът също става популярнен.
През 1904г. в САЩ се появяват вафлените кофички. Фунийката е дошла от Сирия и е подобна на местните традиционни тънки питки или накратко – арабски хляб.
Още Хипократ е съветвал да се яде “замразен крем”, защото той подобрява общото състояние на организма.
Сладоледът стимулира изработването в организма на серотонин, който според изследванията предпазва от стрес и повишава настроението.
Освен това той може да се използва и като ефективно кръвоспиращо средство при носовите кръвотечения през летните горещини. За тази цел е достатъчно много малко количество студен сладолед.
Сладоледът намалява нервното напрежение и преумората, защото млякото и сметаната съдържат Л-триптофан – много ефектен натурален транквилант, повдигащ настроението и успокояващ нервната система.
Л-триптофанът помага при борбата с безсънието.
Млякото и сметаната сами по себе си не притежават тези свойства, защото при плюсови температури Л-триптофанът не е устойчив и се разпада, а в сладоледа се съхранява продължително време.
Сладоледът има и допълнителен терапевтичен ефект, като общотонизиращо средство. и добро настроение