Последни Рецепти
Последни Статии

Следпразнична депресия

Добавено в Здраве, Любопитно

Добави към моето меню

Следпразнична депресия
Все по-често и у нас се говори за депресия след празниците. Ето какво казва психологът Мадлен Алгафари „Да, има дори термин – следпразнична депресия. Тук на става дума, разбира се, за депресията в психиатричния смисъл на думата, а по-скоро е едно малко по-трудно адаптиране, защото празника създава еуфория, създава чувство за свобода, чувство за магия, за удоволствие отдавна отлагано и по празника разрешено, защото по празници може, и когато трябва да се върне делникът с отговорностите, със задълженията, със сериозността, с много „трябва” и по-малко „искам”, винаги се иска малко воля и за някои хора това е малко по-трудно. Но обикновено става след няколкото първи работни часа или първия работен ден след това отново сме на вибрацията на коловоза.“
Причината за промяната в настроението, самочувствието и мотивацията за работа са комплексни. Обикновено не става въпрос за сериозен психически проблем, що се касае до нежелание за връщане към ежедневните задължения, ранното ставане, особено в студените тъмни утрини, необходимостта от възстановяваща диета или раздяла с близките хора.

shisharki

По-трудно е да се справят с депресията през празничните дни и след тях тези от нас, които са далеч от близките си поради една или друга причина, тези, които са загубили любим човек, тези, които остават сами в дните, отредени наистина за семейството.
Понякога депресията не е просто унилост и демотивираност. Неусетно те могат да прераснат в афективно разстройство, когато са необходими професионална психологическа, но и медикаментозна помощ.
Депресията след края на дългата почивка може да порази всекиго. През първите дни на януари мнозина страдат от меланхолия, умора, главоболие, мускулни болки и липса на концентрация на работното място.
От тези симптоми страдат почти 70% от хората, които се връщат на работа след празниците. Стресът от връщане на работа след ваканция обикновено изчезва за около седмица.

Какво помага да се справим със следпразничната депресия?
Начинът на хранене. Много диетолози смятат, че именно обилното хранене по празниците е причина за депресивните състояния. Това се дължи на факта, че храната на празничната трапеза се състои главно от въглехидрати, всички тези апетитни вкусни пити и изкушаващи десерти. За това препоръката е да не променяте хранителните си навици, само защото е празник и да поддържате своя нормален хранителен режим, като не забравяте необходимото количество зеленчуци и плодове в менюто. И ако може да не преяждате. Не прекалявайте с алкохола.
Важно е как ще излезем от празничната еуфория и колко е силно желанието ни да се върне към ритъма на работния ден
Движение. Разходка в парка, защо не и ден в планината, на басейн или във фитнес залата
Свежият въздух и слънце, зимното слънце, колкото и рядко да го има, са важни за нашия тонус
– За да сме в добро настроение и изпълнени с енергия, трябва да ядем по-често, пет пъти на ден, но предимно плодове и зеленчуци. Приемането на витамини А, С и Е под формата на здравословна храна или таблетки е почти задължително, ако искаме бързо да се възстановим след празниците.
– Пийте чай, билков чай с мед или зелен чай с парченце лимон, повече вода и прясно изцедени сокове. Вкусна и полезна напитка се получава като изцедите 2 портокала и един лимон, добавите 1 лъжичка мед и около 100 мл вода
Ароматерапия –лесен и приятен начин да се заредим с енергия – ароматни свещи, пръчици, маслени лампи… са достъпно удоволствие. Важното е да изберете аромат, който ви харесва, ако го съчетаете с релаксираща музика, ки дишане или йога ефектът се увеличава.

Отново на работа
Започнете работната седмица плавно, като първите два-три дни ви служат като адаптивен период. По този начин ще избегнете стреса от внезапната промяна на средата от празнична към работна и вашата продуктивност няма да бъде засегната толкова сериозно
Концентрацията по-време на работния процес е изключителна важна.
Липсата й може да бъде предизвикана от различни причини – умора, понижен тонус, шум наоколо, лични проблеми, здравословно неразположение, дори разхвърленото ви бюро.
Учените са доказали, че при някои хора способността за концентрация е по-голяма, отколкото при други. Това се дължи на веществото ацетилхолин, което изпраща сигнали до нервната система.
Всяко непредвидено прекъсване и обезпокояване от странични лица и обстоятелства води до стрес и напрежение. Ето защо експертите съветват да се опитате да избягвате всичко, което би могло да ви разсее – телефонни разговори, съобщения, интернет и т.н.
Много е важно да подредите приоритетите си за деня, за да сте наясно какво трябва да свършите. Това ще ви даде вътрешно удовлетворение и правилно разпределяне на времето за изпълнение.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории