Спанак
Добави към моето меню
Спанакът лекува душата и тялото
Спанакът има тъмно-зелени листа, които в зависимост от вида могат да бъдат къдрави или гладки. Гладкият спанак, понякога наричан “салатен” има по-нежна и деликатна структура. Къдравият спанак има по-здрава структура. И двата имат еднакъв вкус, след като се сготвят.
спанак, зелена салата, пресни картофи, копър, домати, краставица, тиквички
Как да избираме спанак?
* Избирайте листа, които са хрупкави и тъмно-зелени на цвят.
* Избягвайте такива, които са бледи, наранени или с петна.
Как да съхраняваме спанак?
В хладилник, в найлонова торбичка до 3 дни.
Бланширан и замразен във фризера
* За да отстраните корените, сгънете всяко листо по дължина, така че двете половинки да се допрат, хванете корена и го дръпнете надолу.
* Отделете листата и ги измийте добре преди готвене.
* Ако приготвяте спанака за салата, изплакнете и подсушете с хартиени кърпи. Плоските листа са предпочитани за салата заради деликатната си структура и мекия си вкус.
Предлагаме два начина за приготвяне на спанака
* Изплакнете и поставете листата в тенджера, като ги покриете с вода. Покрийте съда и варете на ниска температура, докато листата омекнат.
* Загрейте олио или зехтин в тиган и сложете няколко скилидки чесън. Добавете измитите и подсушени листа от спанак. Покрийте тигана и задушавайте на по-ниска температура, докато листата омекнат.
* Сервирайте готовия спанак студен. Гарнирайте със сос винегрет.
Хранителна информация за спанака
* Не съдържа мазнини и холестерол.
* С ниско съдържание на калории.
* Добър източник на магнезий и желязо.
* С високо съдържание на витамини А и С.
Спанак
Родината на спанака(Spinacia) е Азия (древната Персия, съвременен Иран). Диворастящи форми на спанакът се срещат и досега в Средна Азия и Иран и се използват за храна от местните жители. От там 200 години до н.е. е пренесен в Китай, но главно спанакът се е отглеждал в азиатските страни. Не са достигнали никакви сведения за култивирането му от древните гърци и римляните.
В Европа спанакът попада през средните векове. Първоначално арабите пренасят спанака в Испания, където става много популярен сред испанките монаси, които започват да го отглеждат в манастирските стопанства. А от там той бързо се разпространява и по другите европейски страни. За особен деликатес в Европа през 16-17 век се считал спанаковият хляб, приготвен от брашно получено от семената на спанака. Широко се използвал в кулинарията и сокът от спанак, оцветяващ ястията (кремове, сосове и т.н) в яркозелен цвят. Но в широки мащаби спанакът започва да се култивира в Европа към 20-те години на 20 век, заради голямото съдържание на витамин С и витамини от група В.
Градинският спанак е едногодишно растения, отглеждано при умерен климат. Сее се три пъти в годината(ранна пролет, есен и в началото на зимата). В началото на своя растеж спанакът образува розетка от листа с различна форма(продълговато-яйцевидни, триъгълно-копиевидни, гладки или набраздени), след това се образува стебло с цвят от тази розетка. За храна се използват младите листа и корени на спанака преди да се образува цвета.
Листата на спанака са много богати на белтъчини (34%), въглеводороди, витамин С(37-72 мг/100г), В1, В2, каротин (до 4мг/100г), а също желязо, калий и фосфор. Освен това спанакът съдържа витамини К, Р, Е и микроелементи -калий, калций, магнезий и йод. Една от особеностите на витамините С и А в спанака е че не се разрушават при варене.
Младите листа на спанака се използват както сурови, така и варени или задушени и разбира се консервирани. Най полезни са разбира се пресните листа в суров вид – от тях се приготвят превъзходни салати и сокове. Сокът от спанак е прекрасен диетичен продукт. Мийте спанакът непосредствено преди употреба защото измит се разваля бързо. Сокът от спанак е превъзходен натурален оцветител – придава на ястията наситен зелен цвят.
mn obi4am spanak samo toi mi dava silite koito cql jivot sum iskal the imam az sum kato popai morqkaa koi mi se smeee the mu seraa v ustata to4noo spanakk.