Има ли еднакви стандарти за храните в целия ЕС
Добави към моето меню
Ако сте си задавали например въпроса, ако си купите шоколад на световна марка в България или в Германия, ще има разлика във вкуса и качеството, отговора е, че има. Ако сте се питали дали има разлика в качеството на предлаганите храни в големите вериги у нас и в Европа, проверено има. Например, у дома се шегуваме, че някой път митничарите ще ми “конфискуват” шоколада, защото се прибирам с до 3 кг купен в Германия, защото е на по-ниска цена и по-вкусен. И така е с много други хранителни продукти.
В момента жителите на западните държави консумират по-висококачествени продукти, отколкото населението на останалите страни. Многобройни изследвания показват, че продуктите в Източна Европа са с по-ниско качество.
Източна Европа иска еднакви стандарти за храните в целия ЕС, пише вестник СЕГА, позовавайки се на електронното издание “Политико”.
Кой ни пробутва некачествена, но скъпа храна
Има ли еднакви стандарти за храните в целия ЕС?
Не е тайна, че има практика големите хранителни компании и супермаркети да продават по-нискокачествени стоки в бившите комунистически държави.
Многобройни изследвания показват, че продуктите в Източна Европа са с по-ниско качество.
Пакетирани храни, продавани в Германия и Чехия, например, на външен вид изглеждат еднакво, но съдържанието им се различава – продуктът в Чехия често е с по-ниско качество.
Учени от Химико-технологичния университет в Прага са изследвали през 2015 г. съставките в популярна газирана напитка, която се продава в супермаркетите в Чехия и Германия. В еднолитровата бутилка, купена от германски магазин, е установено, че захарта е единственият използван подсладител.
В съдържанието на същата напитка, отново в бутилка от 1 литър, но от чешки магазин, подсладителите са фруктоза, глюкозен сироп, аспартам и ацесулфам. Цената на напитката, закупена в Чехия, е малко по-висока от тази в германския супермаркет.
От хранителната индустрия твърдят, че различията в съставките на някои продукти се дължат на особеностите на националните вкусове в държавите-членки на ЕС.
Държави-членки на ЕС от Източна Европа настояват да бъдат въведени единни стандарти за качеството на хранителните стоки. Словакия и Чехия с „тихата подкрепа“ на България, Хърватия и Естония искат да се сложи край на тази порочна практика.