Защо е полезна тиквата
Добави към моето меню
Тиквата традиционно присъства в нашата кухня. От края на септември, когато започва да се прибира от градината, през дните на късната есен до трапезата за Коледа и след това. А ако ви остане тиква може да я настържете и да я съхранявате във фризера и така да изненадате с тиквеник или щрудел.
Рецепти с тиква
Защо е полезна тиквата
И още рецепти с тиква
– Тиквата е богата на фибри, които са полезни за храносмилането. Те оставят и усещането за ситост за по-дълго. В една чаша нарязана тиква може да се открие количеството до 7 г фибри. Това е повече, отколкото бихме получили от консумацията на две филийки пълнозърнест хляб.
– Тиквата съдържа и малко калории.
– В чаша нарязана тиква може да има до 90% вода, което означава, че хидратира организма.
– Приятният оранжев цвят на тиквата се дължи на съдържанието на бета-каротин, който в организма се превръща във витамин А. Този витамин е от съществено значение за здравето на очите. Количеството от една чаша тиква осигурява над 200% от препоръчителния дневен прием на витамин А.
– В тиквата могат да се открият още лутеин и зеаксантин – антиоксиданти, които помагат за предотвратяване развитието на катаракта и могат да забавят това на макулната дегенерация.
Високото количество витамин А в тиквата осигурява на организма подкрепа в борбата с инфекциите, вирусите и инфекциозните заболявания. Маслото от тиква е полезно срещу бактериални и гъбични инфекции. Освен това, в тиквата може да се открие и витамин C, който също е в подкрепа на възстановяването от настинка и грип.
Консумацията на тиква може да помогне и на кожата, тъй като бета-каротинът предпазва от уврежданията, причинени от слънчевите лъчи.
Данните от проучвания установяват, че хранителният режим, богат на бета-каротин, може да намали риска от развитие на някои видове рак, включително рак на простатата и рак на белия дроб. Витамините А и C действат като антиоксиданти и защитават клетките от свободите радикали, причиняващи злокачествени заболявания.