Време за хранене
Добави към моето меню
Време за хранене
Много от нас възприемат коледните и новогодишните празници, като повод за почивка и прекарано много време край масата с вкусни ястия и добра компания… Празниците са време за близките и важни хора. Добре прекарано време, от които остават хубави спомени и по-сплотени семейство.
По време на коледните празници, в центъра на Добринище попаднахме на анкета на БНТ „Хапване или спортуване по празниците?“ Когато има няколко свободни дни може да се планира време за пътуване, за нови места, за спорт, време със семейството… Не знам какви са резултатите от анкетата, но ми се иска повече хора да са предпочели активното движение пред преяждането, а било то с повод или не. Още нещо има човек, който е преял не може да спортува, на пълен корем човек се отпуска, доспива му се, а както знаем от сън спомени няма.
По време на коледните празници става актуален въпроса как да запазим фигурата си и кой начин за отслабване е на-добър. Първо няма диета, която да действа като чудо, второ не може да очакваме, когато цяла седмица не се отнасяме добре с нашето тяло, да очакваме, че за един ден като с магическа пръчица ще бъдем такива каквито ни се иска.
По време на празниците, в разговор със сина, споделих с него
– Отнасяш се с тялото си като с храм. Внимаваш какво и кога слагаш в него.
– Когато се пие трябва да се яде. И мисли за алкохола като за изключение, а не нещо, което се случва всеки ден.
Този разговор беше провокиран от това, че през зимата, на лифта, по пистите се бие бира. Колко кратко време беше необходима на рекламата за да постигне това. А само преди няколко години това да пиеш бира на пистата би било предизвикало недоумение.
Скорошно изследване на американски учени установи идеалния интервал от време за прием на храна. Достатъчно е да го спазвате за да бъдете в добра форма или за да ускорите процеса на отслабване.
Основното правило е, храна да се приема през половината денонощие, т.е. 12 часа в който може да се приема храна на три или пет хранения, а през останалите 12 часа не се приема храна. Например, ако закуската е в 8 сутринта, то вечерята не бива да е по-късно от 20 часа. През останалото време организмът се нуждае от почивка.
Теорията е доказана с експеримент с лабораторни мишки. Една група мишки приемала храна непрекъснато, 24 часа, а другата група в продължение на 12 часа. Количеството калории на двете групи мишки било еднакво. Като резултат втората група мишки отслабвала, а първата – не.
Добре е да се храним рационално и няколко пъти през деня. Изчисление на калории, съотношение на хранителните вещества, витамини и микроелементи – това е в основата на отслабването. Физическа активност и всеки ден, както и правилен режим на деня са необходимо условие.