Последни Рецепти
Последни Статии

Без плодови сокове до годинка

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Нещата в здравословното хранене се променят. Дори за неща, които сме приели за истина и сме правили. Спомням си преди години, още млади студенти, а вече родители, как на 40-тия ден дадох на сина си първите лъжички изцеден ябълков сок. Това бе неговото захранване. Спомням си каква златна есен бе тогава, имаше много ябълки от градината сочни и червени, правех много щрудели с плънка от настъргани ябълки и орехи. От най-хубавите ябълки избирах, за да ги настържа, да ги прецедя през двойна марля и да дам на бебо.
Но нещата се променят и внуците ще пият прясно изцеден сок от (еко) плодове, когато станат на годинка, а може би направо ще се запознаят с плодовете, като им предложим резен ябълка или настърган морков.
Така е според публикация Pediatricians Say No Fruit Juice in Child’s First Year в nytimes.com, която цитира съвети на American Academy of Pediatrics

well-juice-baby

Родителите на деца до 1-годишна възраст не трябва да им дават плодови сокчета.
Специалистите са категорични, че майките, които не могат да кърмят или са взели решение да не хранят бебето си с кърма, трябва да ползват адаптирано мляко, което е важен хранителен източник. „Майчината кърма трябва да бъде единствената храна, която бебетата приемат до 6-месечна възраст“.

Майките не трябва да дават на бебета под 6-месечна възраст да пият плодови сокове чисто от хранителна гледна точка. Възможно е заради тях децата да не приемат достатъчно мазнини, протеини, витамини, минерали и други полезни вещества, които си набавят от кърмата или адаптираното мляко. От Американската академия по педиатрия са категорични, че по-честата употреба на сокчета при децата до 1-годишна възраст може да доведе до недохранване или изоставане в ръста.

„Плодовите сокове се рекламират в медийното пространство като здравословен и естествен източник на витамини и понякога калций. Техният вкус е приятен и се приемат охотно от децата, но имат повече вреди, отколкото ползи за детското здраве. Високото съдържание на захар в плодовите сокове води до повишен прием на калории и риск от зъбен кариес. Липсата на протеини и фибри в тях може да доведе до нежелани последствия в наддаването “, обясняват експертите от ААП.

Вместо сокове, които често са пълни с множество консерванти, педиатрите препоръчват на родителите да дават на децата си повече плодове и зеленчуци в чиста форма или на пюре.
В изискванията пише още, че децата от 1 до 4 години не трябва да приемат повече от половин чаша 100% плодов сок на ден (не повече от 100 мл).
Количеството може да се увеличи до 2/3 чаша за малчуганите от 4 до 6, а на тези от 7 до 18 години им е позволено по 1 часа дневно.
Вместо плодови сокове, е по-добре родителите да предлагат пресни плодове, богати на фибри, като ябълки, круши, горски плодове и портокали.

Соковете са първата „твърда храна“, която се въвежда в менюто на бебето след 40-тия ден. Такава е най-честата практика в България. Така е и в руската школа. Препоръчва се да се дава на бебетата сок от ябълки и моркови, след като стане на 1 месец.

Това захранване обаче се препоръчва при жени, които искат бързо да се върнат на работа и не кърмят бебетата си. Прясно изцеденият сок има силна киселинност, която може да повлияе негативно върху малкото и все още твърде неукрепнало стомахче на новороденото. Освен това може да доведе и до появата на различни алергени, предизвикани от нутриентите в соковете. Затова преди да реши да дадете на детето си сок, първо се консултирайте с вашия педиатър и майки на по-големи деца, които имат повече опит от Вас.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории