Световен ден на достойнството
Добави към моето меню
Чувството за собствено достойнство на човек не зависи от неговото материално благосъстояние. От един обикновен трудов човек може да се види много по-достойно поведение отколкото от един политик или бързо забогатял. Има хора за които възможността да изкарват свои собствени пари и да бъдат независими е начало на самоуважението, особено, ако си човек в неравностойно социално положение или имаш здравни проблеми. Защото съвсем различно е когато си млад и здрав.
Независимост и самостоятелност – две необходими условия за да изпитваш чувство за собствено достойнство.
Този увод е по случай
Световният ден на достойнството, World Day of dignity
Който се провежда в третата сряда на октовмри в повече от 50 страни от 2008 г. Неговите цели е да се обърне внимание на обществото на възпитание на чувство за самоуважение и лидерство.
Всеки човек има чувство за достойнство и за всеки човек то е различно. Едно от основните определения на големината на чувството за достойнство е свързана с онази граница, която човек е готов да мине или не и която счита за недостойна за себе си за да направи нещо. За едни недостойно е да обидят и унижават други хора, други смятат, че не трябва да се съобразяват с мнението на останалите.
Чувството за достойнство е свързано с възпитанието на човек. Материалната страна играе вторична роля. Ако човек е възпитаван, че само богатият и успелият могат да имат собствено чувство за достойнство – то тогава бедността ще е определящ фактор.
За да се възпита правилно чувство за собствено достойнство не трябва само да се обича детето, но и да се уважава, да се уважават неговите възгледи. Не трябва да забравяме, че детето е самостоятелна личност, със своите проблеми и радости. И колкото повече уважаваме детето толкова по-достойно като личност ще бъде то. Ако едно дете види, че към него се отнасят с уважение, както с него, така и с останалите хора – то ще уважава и себе си като личност и останалите хора.
Достойно възпитание
Една от най-силните линии в развитието на едно дете това е връзката с неговата майка, с родителите му. В тези отношения се създава доверие към света или недоверие. Защото всяко чувство на достойнство се основава на доверие към света и вяра в теб самия. Затова от най-ранно детство трябва да се възпитава отговорност към постъпките, които извършваме и за неправеното (отлагането) също. Само любов без чувство за отговорност не може да доведе до формиране на чувство на собствено достойнство. Още в детството трябва да се учим да съчувстваме, но и да се радваме на хората около нас. На възраст около 5-7 години децата могат да съпреживяват с другите деца, когато им се случи беда или нещастие, но трябва да учим децата да се радват с другите деца.
Защото много хора могат да съприживеят болката на останалите, но само “ангелите” могат да се радват на радостта им.
* По БТВ предването на 17.10. е Днес е Световен ден на достойнство на болните от аутизъм, но денят е с по-обща тематика