Защо да не загряваме меда
Добави към моето меню
Това е въпрос, който от време на време се появява в групи и коментари
– меда не трябва да се загрява
За да бъде коректно ще разкажа как постъпваме у дома. От няколко години имаме няколко кошера, преди дядо ми гледаше пчели, т.е. пораснала съм в среда в която винаги е имало буркани с мед, домашен мед.
Когато бях малка мед се слагаше на чай, ароматен липов чай в зимно утро, на филийка с масло, на пържени филийки… Понякога баба ни даваше по лъжичка за да сме силни. Спомням си буркана, меда леко захоросан, не е течен. От нея знам и че меда може да се разтапя като се сложи на водна баня.
Когато станахме самостоятелно семейство и на далече медът присъства в нашето хранене. Всеки ден по лъжичка, към билков чай, с лимон не само когато сме изстинали, с много орехи и с палачинки. И правя овесени бисквити и домашно корни с мед. След като различните сладкиши, които се приготвят със захар бяха пратени в забвението, това, което правя понякога е овесени бисквити и смес от сушени плодове и ядки, споени с мед. Консумацията им е отговорна – носят се като храна в планината.
И през декември – меденки. Ароматни бисквити от пълнозърнесто брашно, канела и малко мед, хрупкави и ароматни.
След като бялата захар беше сведена до миниум и опакованите сладкиши в магазините – изключени (черния шоколад и някой сникерс, както и опаковано корни е изключението)
И понякога слагам буркан със захаросан мед да се разтопи на водна баня.
Да се започва деня с чаша топла вода с мед с добавка на лимон или канела е често срещан съвет. Наблюдавала съм по конференции –
Консумацията на чаша топла вода с мед сутрин е препоръчителна и се практикува от мнозина. Тази напитка помага за редуциране на теглото, както и за прочистване на токсините в организма. Замисляли ли сме се дали е полезно добавянето на мед към гореща вода, чай или друга напитка?
Загряване на меда – защо не е добра идея?
Според данни на проучвания пчелният продукт носи ползи на организма, когато се консумира в суров вид, тъй като има противовъзпалителни и антибактериални свойства. В допълнение, вкусът и хранителните качества на продукта остават непокътнати, когато той се консумира в суров вид.
Когато се нагрее при висока температура или се добави към гореща вода или чай, медът губи своите хранителни свойства и в някои случаи може дори да бъде токсичен за здравето.
Според Аюрведа нагрятият мед може да има вредни ефекти. В данни на проучване от 2010 г., публикувано в Journal of Research in Ayurveda, се установява, че pH на меда, нагрят до 60 и 140 градуса по Целзий, има значително покачване в нивата на хидроксиметилфурфурол. Това вещество се образува вследствие на дехидратацията на богатите на въглехидрати храни, като реакция при намаляване на захарите. (това е единственото изследване, което откривам и посочва защо не трябва да загряваме меда)
Някои количества от веществото, в което хидроксиметилфурфуролът се метаболизира, може да бъдат потенциално опасни за здравето.
Как да консумираме меда?
Медът носи най-голяма хранителна стойност и ползи за здравето, когато се консумира суров. Когато се нагрее, той губи още характерния си вкус и аромат, което го доближава повече до захарния сироп.
Бихме могли да добавим мед към топлата вода и лимоновия сок сутрин, но пчелният продукт не бива да се използва за готвене.
Ако имате домашен пчелен мед и искате да направите меденки, корни или да глазирате месо – може да го направите с мед. Може да изгуби част (?) от полезните си свойства, но няма да бъде по-вреден от захар или заместители на захарта. По-добрия съвет е да развиете чувството си за сладост и да имате по-малка мужда от сладко