Зелето помага при язва
Добави към моето меню
Зелето помага при язва
Зелето е една от най-често присъстващите на нашата трапеза продукти. Семейството на зелето – Brassicaceae – са около 3000 представители. На най-голяма почест се радват бяло и червено главесто зеле, савойско (къдраво) зеле, карфиол (белият, виолетовият и фантастичният със своето изящество романеско, който изглежда като фрактали), брюкселско, китайско, броколи и др.
Зелето е познато още в Древен Египет. Днес е известно, че зелето е много полезно.
Зелето, вкусно и полезно
В зелето се съдържа една особено устойчива форма на витамин С – аскорбиген, която се запазва активна повече от година. За първи път аскорбигенът е открит през 1957 г. в савойското зеле. При попадането му в киселата среда на стомашния сок той се разпада на аскорбинова киселина (витамин С) и т.нар. индолов остатък. Последният взаимодейства с непроменен аскорбиген, при което се получава глюкобрасицин – уникално вещество с мощно противораково действие.
Богато е на витамини от В група (В1, В2, В6, В7, В8, В9), които стимулират мозъчната дейност, действта успокоително на нервната система и снемат натрупания стрес. Много полезно действат в сезона, помагат за справяне с депресията.
Витамин U
През 1949 г. Г. Чиней при изследване на действието на различни храни върху развитието на язва на стомаха и дванадесетопръстника стигна до извода, че в зелето се съдържа особена съставка, наречена от него витамин U (от латински „улкус” – язва), която способства за бързото заздравяване на увредената тъкан. През 1954 г. Р. Мак Рори установи, че витамин U представлява аминокиселина с наименование S-метилметионин. Последвалите многобройни изследвания доказаха, че тази аминокиселина, която човешкият организъм не може да синтезира, има изразен стимулиращ ефект за възстановяване на нарушената стомашна лигавица.
Доказано е, че изпиването на 5-6 чаши пресен зелев сок дневно (най-добре около час преди храна) след 7-8 дни води до калциране на язвата и намаление или изчезване на болката. Препоръчва се пълният курс на лечение да продължи 25-30 дни. Редица наблюдения показаха, че действието на синтетично получения витамин U е по-слабо изразено, отколкото това на пресния зелев сок, в който противоязвеното действие на витамина очевидно се усилва от редица други биологично активни вещества.
Днес Витамин U се използва при лечението на пептична или дуоденална язва. Той се препоръчва и на пациенти, страдащи от киселинен рефлукс и други нарушения на стомашно-чревния тракт. Според някои специалисти витамин U помага и за лечението на кожни язви.
Язвите са болезнени отворени рани по стените на стомаха, тънките черва и езофагуса. Най-често те се причиняват от бактериална инфекция, тютюнопушене или прекален прием на лекарства. Традиционно язвите се лекуват с медикаменти, които намаляват отделянето на стомашни киселини, или с противовъзпалителни лекарства. Но витамин U се използва като естествено средство за лечение на раните и облекчаване на болките, съпътстващи пептичните и дуоденалните язви.
Смята се, че витамин U засилва производството на муцин (mucin) в организма – вещество, което се отделя от епителиалните клетки в тъкан, която образува предпазен слой върху стените на храносмилателния тракт и стомаха.
Естествени източници на това вещество са зеле, жито, аспержи, броколи. Съдържа се и в други листни зеленчуци и в листата на репичките и ряпата. Витамин U може да се приема и като хранителна добавка. Установено е, че лечебните свойства на витамин U изчезват при топлинна обработка и затова за лечение трябва да се използват само сурови храни. Няма определена дневна доза за прием на витамина. Препоръчително е за страдащите от язва да се консултират с лекар, преди да предприемат ежедневен прием на S-methylmethionine.
Установено е също така, че зелето и зелевият сок оказват благотворен ефект при захарен диабет, малокръвие, атеросклероза, запек, подагра, болести на сърцето и др.