Грах
Добави към моето меню
Зелен грах или пресен грах
Много обичаме грах у дома, от грах яхния до многото различни салати в които може да се добави грах, красиво съчетание се получава на цветове – свежо зелените малки топченца са и доста вкусни и полезни.
Грахът е тревисто растение (Pisum sativum, Leguminosae), която може да се отглежда и в градината. Ззърнено-бобова култура, култивирана в Европа и Централна Азия още преди около 4000 години, популярна храна в древността – Древен Египет, Древна Елада, Рим та чак до Китайската стена.
Има над 1000 сорта грах с най-различни цветове, форми на шушулките и граховите зърна и т.н. От уроците по биология си спомняме, че Грегор Мендел е използвал граха като култура-инструмент при обобщаване на съвременната теория на наследствеността.
В 100 г грахчета (само грахови зърна, без шушулки) се съдържат
81 Ккал
5.4 Белтъчини
0.4 Мазнини
14.5 Въглехидрати
5.7 Захари
5.1 Фибри
Видове продукти от грах
Пресен грах – за предпочитане. В градината е един от първите зеленчуци, който е готов. Около средата на юни вече е прибран, част от него консервиран, друга замразен
Консервиран (стерилизиран) в буркани – използва се приготвяне на рецепти с грах. Може да се приготвя и при домашни условия
Варен в консервена кутия – предлага се в магазините, трябва да се четат внимателно етикетите за срок на годност, консервиращи агенти …
Замразен – изисква предварителна кулинарна обработка, не съдържа консерванти, в магазините се предлага в опаковки от 400 г, може да се съхранява и във фризер.
Сушен грах – предлага се някои магазини, могат да се приготвят различни рецепти с варене, със сушения грах се постъпва като със зрял боб
В магазините зеленият грах се среща най-често в консервиран или замразен вид.
Здравословни ползи от граха
– Богат е на витамин С (в сурово състояние).Съдържа още витамини В1, В2, В6, В9 и В5;
– Добър източник е на минералите: желязо, калций и фосфор.
– Богат източник на фибри
Рецепти с грах: