Антоновден
Добави към моето меню
Антоновден 17 януари
Честит имен ден на Антон, Антония, Дончо, Донка!
Празнична трапеза: На този ден се месят питки и се раздават, намазани с мед, наричат се благи, пресни или чумини питки.
В народните традиции Антоновден се празнува за предпазване от болести.
Имен ден днес празнуват близо 82 000 българи, носещи имената Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка и други
Православната църква почита днес паметта на Преподобния Антоний Велики, празникът е наричан от народа Антоновден. Антоний Велики е роден около 251 година след Христа в Египет, в семейството на заможни и благочестиви родители. Според житиеписеца му Атанасий Александрийски светецът прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка в пустинята. При него идват болни и страдащи хора, с които беседва с часове.
На 104 години Антоний излиза в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година светецът умира, погребан е на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена
Празнува се за предпазване от болести. Според вярванията Антоновден (Андоновден) е един от лошите, тежки празници: на този ден дветецът гони лудостта, но често не успява да я хване и се сърди.
В народните представи двамата светци са братя близнаци – ковачи. Оттук и връзката с предпазването от болести: ковачът е сакрално лице, медиатор; той може да лекува, да правии да разваля магии. Така под християнския култ към мъченика Антоний (поставил ръката си в огъня) се наблюдават старинни схващания за небесните богове на огъня (Перун, Хермес, Хефест) и вечната сила на огъня, силата на вярата в слънцето и мита за Атон.
Атанасовден 18.01., св. Атанасий Велики
16.01.2007