Последни Рецепти
Последни Статии

Стоп на авитаминозата

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Какво да ядем през зимата за да няма авитаминоза
През зимата и в началото на пролетта нашият организъм започва да усеща липса на витамини и на слънчева светлина. Това е авитаминоза – заболяване на организма, резултат от непълноценно хранене и постъпването на по-малко витамини и микроелементи. Най-често се среща хиповитаминоза – липса на витамин С.

Признаци на авитаминоза
– Умора, физическа и умствена
– Лоша концентрация на внимание
– Сънливост или безсъние
– Вялост достигаща до апатия
– Раздразнителност
– Подтиснато настроение, което може да достигне и до депресия
– Напукана и лющеща се кожа
– Напукване и цепене на ноктите
– Напукване на устните, дори сцепване (свързано с течене на кръв и образуване на ранички)
– Чупливост и падане на косата
– Намалени защитни функции на организма

Причини за авитаминоза
– Непълноценно хранене
– Проблеми в храносмилателната система
– Нарушена обмяна на веществата
– Прием на повече лекарства, което пречи на усвояването на витамини и микроелементи от организма (на някои антибиотици се препоръчва да се пият задължително с витамини, ако това не се прави може да се стигне до състояния като тежък запек и др)

Непълноценното хранене се получава защото към средата на зимата в нашия организъм постъпват по-малко витамини и микроелементи. За да не страда нашият организъм през зимата и в началото на пролетта от това трябва да се храним пълноценно и разнообразно.
Трябва да включим в нашето меню
Месо – телешко, свинско, птици (пилешко, пуешко), субпродукт, черен дроб
Риба – особено богати на омега 3-мастни киселини
Яйца
Прясно и кисело зеле
Зеленчуци – целина, ряпа, репички, зелен грах (замразен или домашно консервиран), лук, чесън, моркови
Плодове – нар, грейпфрут, райска ябълка, банани, портокали, киви, лимони, както и сушени плодове
Подправки, зелени подправки, джинджифил, канела
Орехи, бадеми, лешници, кашу, както и семена – слънчогледово, тиквено, чия
Кълнове – пшеница, слънчоглед

Плодове като малини, ягоди, боровинки, вишни, череши могат да се намерят и през зимата – замразени. Шипки, арония и пчелен мед допълват менюто ни.
През зимата може да се намерят кореноплоди, като хрян, цвекло, ряпа – бяла, червена и черна, както и в магазина се предлага спанак, рукола…, които разнообразяват храната ни.

Месото съдържа белтъчини, както и мазнини, витамини и минерали, които са необходими за функционирането на нашия организъм, на нервната система, състоянието на кожата, косата и ноктите. Като консумираме месо увеличаваме работоспособността на нашия организъм. Птичето месо е по-диетичен вариант и не отстъпва по качества (стига да е качествено, избягвайте замразено месо – на етикета пише, че съдържа 20% вода и не се знае как е съхранявано)

Кисело зеле. Източник на витамин С и микроелементи като калций, калий, фосфор. Запазва полезните качества дълго, по традиция всяко семейство приготвя кисело зеле, като бидона може да стигне до март. С кисело зеле може да се приготвят много вкусни рецепти от класически сърми до салата от ситно нарязано зеле поръсено с малко червен пипер и олио.
По традиция българката приготвя и много вкусни и разнообразни туршии и домашна лютеница, която допълва менюто през студеното време.

туршия

Моркови. Съдържат каротин, който се преобразува във витамин А в организма. Усвоява се лесно в съчетание с мазнини, с 1 с.л. зехтин и няколко моркова може да приготвите вкусна салата. Съдържа и фитонциди и различни микроелементи. Хубаво е през зимата да приготвяме различни салати.

моркови

Червено цвекло. Един пренебрегван зеленчук, който е много полезен. Освен, че съдържа много витамини и микроелементи помага за работата на храносмилателната система, бъбреците, сърцето и на целия организъм като цяло. Може да се приготвя от супа до салати, като чипс, да се комбинира със сирена.

Шипка и арония. Предимството освен да се приготви сладко (шипков мармалад или сибирско сладко с арония) когато се изсушат с тях може да се приготвя чай през зимата – ободряваща напита от шепа плодове, мед и парченце лимон. Изключително полезни са, съдържат много витамини и микроелементи.

Мед. Вълшебен продукт. При признаци на настинка нарежете половин лимон на ситно и го смесете с няколко лъжички мед – гарантирано помага. Медът притежава лечебни свойства, лесно се усвоява и притежава висока енергийна стойност. Затова започнете деня си с ободряваща напитка от чаша топла вода, лъжичка мед, парче лимон и щипка канела (по желание) или джинджифилов чай с лимон и мед. консумацията на 2-3 лъжички качествен мед всеки ден поддържа вашия имунитет и ви помага да се справите с авитаминозата.

Витаминна смес за борба с авитаминозата
100 г стафиди
100 г сушени кайсии
100 г сини сливи
100 г орехи
Мед на вкус
1 лимон
Как се приготвя? Има няколко варианта
Нарежете сушените плодове и орехите, смесете ги. Сложете ги в буркан и ги залейте с мед. Добавете лимоновия сок и настъргана лимонова кора
Може да ги смелите с блендер и да ги сложите в буркан и да залеете с мед
А може да направите и домашни бонбони със сушени плодове.

Тези продукти и идеи за лесни рецепти може да ви помогнат да имате здраво тяло и здрав дух, добро настроение и висока работоспосбност.

По идея на Татьяна ЧЕКРЫГИНА

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории