Празник на младото вино
Добави към моето меню
Празник на младото вино
Обичам вечерите в планината през ноември, времето, когато още не ни е обхванала коледната еуфория, преди първия сняг..
С небе обсипано със звезди, с кучешки лай някъде в далечината…
С топлината от камината, с пукащите кестени и чаша вино с парченца ябълка…
В една такава вечер ще ви разкажа за празника на младото вино във Франция. Ако някъде някога си зададете въпроса кога Париж е най-красив? Според мен през есента. Била съм в този град и по Коледа (има места където коледното настроение е много по-завладяващо), през пролетта, през есента…
И така историята за празника на божоле нуво. Той е винаги в третия четвъртък на ноември, когато Франция и целият свят възкликват:
Beaujolais Nouveau est arrive!
Beaujolais nouveau wine
Тогава отварят бъчвите и бутилките с младото вино (гаме – сорт грозде от който се прави виното божоле).
Гаме,Gamay grape, гроздето, което се използва за приготвяне на Beaujolais nouveau
Мненията са различни. Някои заклеймяват божолето, като изтъкват, че напитката може да се нарече вино само с много условности и няма почти никакви достойнства. Други харесват това пивко, плодово и весело омайно вино, чиито аромати понякога напомнят на банан, бонбони и малини, а друг път на виолетки, ябълки или боровинки.
А много други вместо да очакват много от младото вино се отдават на празника, защото Денят на божоле нуво в цял свят е точно това – празник.
Как се приготвя божоле?
При младото вино технологията на производство е различна – въглекисела мацерация. При нея чепките грозде не се пресоват предварително. В съда естествената тежест на горните пластове притиска долните и те пускат сок , който стартира ферментацията. Отделя се въглероден двуокис, който кара сокът да ферментира вътре в самите гроздови зрънца. И тъй като почти няма досег с външната част на ципата, където се съдържат основно танините на гроздето, резултатът е свежо, плодово вино почти без танини. Получава се вино с ниска концентрация на фенолни съединения, т.е. леки плодови вина с богат ароматичен комплекс, които се консумират млади.
Целият процес трае едва 4-5 дни. След това сместа се пресова, стабилизира и бутилира.
Как се поднася божоле?
Вината от Божоле се пият охладени – в зависимост от вида и възрастта им температурата трябва да е между 12 и 14 градуса.
Може да се поднесат с плато от колбаси – печено пиле, патица, но и агнешко, пастет, студени меса. Месото може да бъде и печено на фурна или на скара. Съчетава се добре със салата и козе сирене, с паста, или с млади сирена.
Защо е популярно божоле нуво?
През първата половина на XX в. младото божоле се предлагало в късна есен от местните производители буквално за жълти стотинки като вино за наздравици – за да отпразнуват края на гроздобера. На него са се наслаждавали основно многобройните хора на изкуството в бистрата на Лион, но след края на Втората световна война то намира път към Париж, където с него постепенно се запознават и чуждите посетители.
Възходът на божоле нуво през 70-те и 80 -те години се свързва с един от известните френски производители от Божоле – Жорж Дюбоф, наследник в една от най старите винарски фамилии в региона, неуморен и изцяло отдаден на семейния бизнес. Дюбоф има истински нюх към хитрите начини да продава и популяризира виното и към маркетинга въобще. Той е убеден, че и младото, ароматно, плодово, свежо вино има търговски потенциал, а не само традиционните отлежали комплексни вина. Дюбоф успява да спечели не само местната, но и международната публика, като за трамплин му служи шансът да представи своите вина във френския павилион на Световното изложение в Монреал 1968 г.
Днес Дюбоф е най-големият производител в региона и често бива наричан Краля на божолето заради огромното си влияние върху пазара и агресивния международен маркетингов подход.
Лозята на Бургундия
През ноември хълмовете в Южна Бургундия за няколко дни се превръщат в сърцето на винарския свят. От 70-те години търговци и ресторантьори буквално се надпреварват да транспортират младото вино с каквито превозни средства позволява епохата, за да достигне навреме крайните дестинации. Идеята за състезание с новите бутилки и бъчви божоле до Париж привлича медийното внимание и през 70-те става национално събитие, а през 80-те се разпространява в Европа, след това в САЩ и Азия през 90-те.
Лозята на Бургундия, Vineyards in the Beaujolais wine region located just south of Burgundy
Когато виното достигне крайната си цел, събитието се превръща в истински празник под слогана Le Beaujolais nouveau est arrivé (Новото божоле пристигна).
Разбира се, най-бурно празнуват в Божоле – там се случват около 120 фестивала, свързани с младото вино. Най-популярният е Les Sarmentelles в столицата на Божоле – Божу. Петдневния празник включва дегустации, музика и танци, огромно разнообразие от местна храна. В полунощ с фойерверки се отварят бъчвите с младото вино, което се пие до сутринта. Не само във Франция младото божоле е повод за празник. В Япония, Китай, САЩ и цяла Европа потребителите посрещат божоле нуво с бурни наздравици.
В България в третия четвъртък на ноември специализираните магазини също предлагат избор и дегустации на младото вино. То влиза и във винената листа на много заведения и остава там за месец или два – младото вино е нетрайно и трябва да бъде изпито най-късно до пролетта.
Традиционен официален коктейл в София в Деня на божоле организира и Френската търговска камара. През 2014 г. за първи път в София бяха организирани
“Дни на френската гастрономия и продукти”, датата 21 и 22 ноември 2014 г. съвпада с празника, защото първите бурета “Божоле нуво” реколта 2014 бяха отворени в полунощ (20.11.2014 г.) През 2015 г. тези дни бяха проведени по-рано.
Източник и снимки: https://en.wikipedia.org/wiki/Beaujolais_nouveau и публикация в Капитал